Yatırım yapmaya başla!

NATO Londra Deklarasyonunda “Herkes için Güvenlik” Mesajı Verildi

NATO Zirvesi sonrası yayımlanan bildirgede savunma harcamalarının arttığına dikkat çekilirken, terörizmin herkes için tehdit oluşturduğu belirtildi.
NATO Londra Deklarasyonunda “Herkes için Güvenlik” Mesajı Verildi

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen NATO Zirvesi sonrasında yayımlanan sonuç bildirgesinde terörizmin herkes için tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Dayanışma ve birlik mesajı verilen deklarasyonda, ittifakın herkes için güvenlik prensibiyle çalışmaya devam edeceği ifade edildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlediği basın toplantısında zirvede ele alınan konuları kamuoyu ile paylaştı.

Dayanışma ve Birlik NATO’nun Temel Taşları

Dayanışma ve Birlik NATO’nun Temel TaşlarıDeklarasyonun yayınlanmasından sonra basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg örgütün kurulduğu ilk günden bu yana fikir ayrılıkları olduğunu ancak dayanışma ve birliğin temel taşları olmaya devam ettiğini söyledi.

Müttefiklerin ortak yük paylaşımı konusunda işbirliği yaptığını, iletişim altyapısı güvenliği konusunda anlaşmaya varıldığını ve Baltık ülkeleri ile Polonya için yapılan planlar konusunda da mutabakata varıldığını açıkladı.

Kanada ve Avrupa’nın 130 milyar $ ile tarihte görülmemiş bir yatırım yaptığını söyleyen Stoltenberg bu yatırımın NATO’yu daha da güçlendireceğini belirtti. Zirvede teknolojik üstünlüğün ve enerji altyapısının korunmasına yönelik önemli kararlar alındığını, Rusya ile iletişim kanallarının açık kalmasında fikir birliğine varıldığını söyledi.

Çin’in artan nüfusunun ittifak olarak güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmayacağının ele alındığını, NATO’nun siyasi boyutunu güçlendirmek için birtakım adımları hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi. NATO’nun 70 yılı geride bıraktığını söyleyen genel sekreter sürekli değişip, güçlenerek yoluna devam eden bir birlik olduğuna dikkat çekti.

Terörizm Herkes için Tehdit Unsuru!

Terörizm Herkes için Tehdit Unsuru!Terörizmin bütün çeşitlerinin herkes için tehdit teşkil ettiğini söyleyen Stoltenberg NATO’nun savunma amaçlı bir ittifak olduğunu hatırlattı. Bu nedenle hiçbir ülke için tehdit unsuru olmadığını söyledi. Savunma alanında daha da güçlenebilmek için nükleer, konvansiyonel ve füze gibi alanlarda yeteneklerini artırmaya çalıştıklarını açıkladı.

Dünyada nükleer silahlar olduğu sürece NATO’nun da nükleer ittifak olmayı sürdüreceğini ifade etti. Güvenliğin sağlanması için teknolojik üstünlüğün korunması ve geleceğe odaklanılması gerektiğini belirten Stoltenberg, 5G iletişim teknolojilerine dikkat çekti. Savunma harcamalarının son beş yıldır sürekli arttığını ve 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını açıkladı.

Yakında Kuzey Makedonya’nın 30. üye olarak ittifaka katılacağını söyleyerek, deklarasyonda, “Bölünmez güvenliğimizin maliyet ve sorumluluklarını üstlenme konusunda hepimiz kararlıyız. Bir müttefike yöneltilecek saldırı hepimize yönelmiş bir saldırıdır.” ifadelerinin yinelendiğini belitti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başarılı bir görüşme gerçekleştirdiklerini, tüm üyelerin belirlenen planlar üzerinde ortak fikir birliğine varmalarının ilerleme açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye NATO Savunma Planını Kabul Etti

Türkiye NATO Savunma Planını Kabul EttiCumhurbaşkanı Erdoğan zirve öncesi yaptığı açıklamada NATO’nun YPG’yi bir terör örgütü olarak tanımaması durumunda atılacak her adımın karşısında olacaklarını, Baltık ve Litvanya’ya yönelik savunma planını da veto edeceklerini söylemişti.

Erdoğan’ın bu sözleri tartışmalara yol açarken Genel Sekreter Jens Stoltenberg dün yaptığı konuşmada, bu sorunun zirve sonunda çözülmesine kesin gözüyle bakmadığını söyledi.

Ancak Reuters’ta yer alan haberde Türkiye’nin NATO’nun hazırladığı savunma planını kabul ettiği bildirildi. Bu gelişme Stoltenberg tarafından da doğrulanırken, “Baltık ülkeleri ve Polonya için savunma planımızı güncelledik, Türkiye engelini kaldırdı” ifadesine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum