Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

“Nasıl Para Biriktirebilirim” Diyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 4 Temel Husus

“Nasıl Para Biriktirebilirim” Diyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 4 Temel Husus
Son Güncelleme: 
Yorum

Hepinizin bildiği gibi ekmeğin aslanın ağzında hatta midesinde olduğu bir devirde yaşıyoruz. Para kazanmak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Ya da şöyle söyleyeyim. Belki günümüzde para kazanmak için pek çok farklı yöntem var. Ama ihtiyaçların artması, dünyada yaşanan gelişmeler, insanların birbirine bakarak lüks ürünlere, gösterişli hayatlara özenmesi gibi sebepler neticesinde paranın değeri de gittikçe düşüyor. İşin özü, içinde bulunduğumuz yüzyıl için “varlık içinde yokluk” tanımını da kullanabiliriz. Çünkü günümüzde çoğu insanın yaşadığı durum tam olarak bu şekilde!

Ne demek istediğimi anladınız, değil mi? Diyorum ki, belki hepimiz görünürde gayet rahat hayatlar yaşıyoruz. Alışveriş merkezlerinde dolaşıyor, güzel arabalara biniyor, yeni evlerde oturuyor, pahalı restoranlarda yiyoruz. Ancak işin gerçeği görünürdeki gibi değil! Rahatlıkla geçiniyormuş gibi görünen çoğu kişi aslında maddi sıkıntılar içinde boğuluyor. Çünkü para biriktirmenin ne demek olduğunu bilmiyor. Ya da biliyor ama birikim yapmanın zor olduğunu düşündükleri için “sanki biriktirecek para mı kalıyor” tarzında bahaneler üretiyor. Anlayacağınız para biriktirmemek için söylenen bahaneler sürekli çoğalıyor. Efendim? Yoksa dediklerimi üzerinize mi alındınız? Evet, büyük ihtimalle tam olarak sizden bahsediyorum. Yani, belki şimdiye kadar birikim yapmak adına hiçbir girişimde bulunmadınız. Elinize geçen parayı son kuruşuna varana kadar harcadınız. Kenara 1000 lira değil, 5 lira bile koymadınız. Ama tüm bunlar hayatınızı aynı şekilde sürdüreceğiniz anlamına gelmiyor.

Evli misiniz, çocuklarınız var mı ya da hala öğrenci misiniz, bilemiyorum. Ancak yaşınız veya statünüz ne olursa olsun, birikim yapmanın her daim gerekli olduğunu öğrenmelisiniz. Sonuçta bu; geleceğinizi garanti altına almak, kötü durumlar karşısında şaşırıp kalmamak, kısaca yarınlara daha emin adımlarla yürümek anlamına geliyor. Ve eminim, hepiniz yarınlarınıza daha umutlu gözlerle bakmak istiyorsunuz. Buraya kadar dediklerimde hemfikir olduğumuzu düşünerek devam ediyorum.

Sizler de kendinizi daha iyi hissetmek, ailenizi garanti altına almak, hayat standartlarınızı yükseltmek, parasızlığın verdiği stresten kurtulmak ve başka birçok nedenden ötürü birikim yapmaya farklı gözle bakmalısınız. Tamam; şu anda bunun nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ama hiç merak etmeyin. Çünkü ben zaten bugün birikim konusunda yeteneksiz olduğunu düşünenlere yönelik konuşacağım. Diğer bir deyişle, aşağıdaki önerileri uygulamak size çocuk oyuncağı kadar kolay gelecek. İhtiyacınız olan tek şey; biraz irade biraz istek birazcık da öz güven! Gerisi kendiliğinden gelişecektir.

Gıda Harcamalarınızı Gözden Geçirin!

Gıda Harcamalarınızı Gözden Geçirin!Can boğazdan gelir, diyerek tüm paranızı yiyecek ve içeceğe mi harcıyorsunuz? Ya da şöyle söyleyeyim. İş gıdaya harcanan para olduğunda kesenizin ağzını sonuna kadar açıyor musunuz? O halde şimdi söyleyeceklerime kulak verin. Evet, gıda tabii ki insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri. Ama bu sizin pahalı yemekler için servet değerinde harcama yapmanız gerektiği anlamına gelmemeli. Kaldı ki pahalı yiyeceklerin genelinin çok da sağlıklı olduğu söylenemez. Hani o restoranda yediğiniz bilmem ne soslu bilmem ne suyuna batırılmış garip isimli yemek ne kadar sağlıklı, orası tartışılır. Oysaki pazarda satılan bildiğimiz meyve, sebzeler, mevsiminde çıkan balıklar, kuruyemişler pahalı denilecek diğer yiyeceklere göre çok daha sağlıklıdır. Bu bir!

İkincisi ise o malum gazlı içeceklere harcanan paralar. Her gün evine giderken 2.5 litrelik “zararlı” içeceklerden satın alan insanlar tanıyorum. “Aman, o kadarcık paradan ne olur” demeyin. Zaten böyle düşündüğünüz için birikim yapamıyorsunuz. Çünkü bal gibi pek çok şey olur. Günde en az 3 lirayı o gazlı içeceğe verdiğinizi düşünürseniz, bunun bir yılda 1000 lirayı aştığını görebilirsiniz. Kaldı ki dışarıda içilenlere verilen paraları saymadık bile. Sizin anlayacağınız, içinde bir sürü zararlı şey olan bu içeceklerle hem sağlığınızı hem de paranızı heba ediyorsunuz. Etmeyin!

İnceleyebilirsiniz:
Kolay Yoldan Tasarruf Ederek Para Biriktirmek için 10 Tavsiye

Gelelim başka bir noktaya. Öğle aralarınızı nasıl geçiriyorsunuz? Yani çalışıyor musunuz, yemek paranız var mı, öğrenci misiniz bilemem. Bildiğim tek şey, herkesin dışarıda yemek yemek için gereksiz yere bir sürü para harcadığıdır. Hamburgerler, pizzalar, kebaplar, tatlılar için şimdiye kadar ne kadar para harcadığınızı hiç düşündünüz mü? Onu bırakın, bir kişinin bir aylık yemek masrafı en az 300 liradır. Bu da senede 3600 lira yapar. Dikkat edin lütfen, günde sadece 10 liradan hesapladığımzı zaman bile karşımıza 3600 liralık gider çıkıyor. İşte bu harcamanızı kısmak da sizin elinizde. İradenize birazcık sahip çıkarak dışarıda yemek yemekten vazgeçebilirsiniz. Hem sağlığınız için de iyi bir alışkanlık elde etmiş olursunuz. Sonuçta evinizden getireceğiniz yemekler, sandviçler, meyveler ve sebzelerle karnınızı gayet güzel doyurabilirsiniz. Şimdi diyeceksiniz ki, üşeniyorum. Ama her üşendiğinizde aklınıza 3600 lirayı getirirseniz eminim kendinizi motive etmiş olursunuz.

Market alışverişleri, dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta. Siz siz olun bir ihtiyaç listesi yapmadan markete gitmeyin. Ayrıca karnınızın aç olduğu zamanlarda da marketlerden uzak durmalısınız. Çeşit çeşit ürünlerin olduğu, insanın iştahını kabartan süpermarketlerle başa çıkmanın en iyi yolu elinizdeki listeye odaklanarak, alışverişinizi hızlıca tamamlamaktır. Ayrıca ürünlerin son kullanma tarihlerine ve fiyatlarına dikkat etmelisiniz. Kaliteli olsun diye raftaki en pahalı ürünü seçmek yerine alternatiflerini değerlendirmelisiniz. Eğer dediklerimi yapabilirseniz, marketten 300 liralık fiş yerine 150 liralık fişle çıkmış olursunuz.

Ulaşım Masraflarınızı Azaltın!

Ulaşım Masraflarınızı Azaltın!Zorunlu gereksinimlerimiz arasında yer alan ulaşım dikkate dilmesi gereken bir diğer nokta. Biliyorsunuz ki, günümüzde hemen her evde bir tane araba var. Hatta bazılarının kapısının önünde birden fazla araba bulunuyor. Peki, bir kişinin aylık yakıt gideri sizce minimum ne kadardır? En az 200 lir, değil mi? Yıla vurduğunuzda ise 2400 lira. Ve bu sadece olabilecek en az gider. Peki, ulaşım masraflarınızı nasıl azaltabilirsiniz?

Gideceğiniz mesafe çok uzak değilse, araba yerine bisiklet kullanmayı ya da yürümeyi tercih edebilirsiniz. Yine hem sağlığınız hem de cüzdanınız için yararlı bir şey yapmış olursunuz. Ya da arabanızı çalıştırmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu da hem çevre hem de cüzdanınız için yararlı olur. Veya her gün gitmeniz gereke işyeriniz ya da okulunuz evinize çok uzaksa taşınmayı düşünebilirsiniz. Yakınlarınızda sizinle aynı yere gidecek olan kişiler varsa onlarla birlik olarak yakıt masraflarınızı azaltmak da düşünebileceğiniz bir diğer seçenek. Gördüğünüz gibi, ulaşım masraflarınızı tamamen ortadan kaldıramasanız bile küçümsenmeyecek miktarda azaltmanız mümkün!

Genel Alışverişlerinizde Düşünmeden Harcama Yapmayın!

Genel Alışverişlerinizde Düşünmeden Harcama Yapmayın!Giyim, ayakkabı, çanta, kozmetik, temizlik malzemesi, beyaz eşya, mobilya ve diğerleri… İhtiyacımız olan ne kadar çok şey var, değil mi? Yukarıda söylediklerimi almak zorunda olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ama bu düşüncenize tamamen katıldığımı söyleyemeyeceğim. Mesela; birçok kadın ihtiyacı olmadı halde sırf mutlu olmak için alışveriş yapıyor. Her gün farklı giyinirlerse daha güzel olacaklarını ya da daha iyi hissedeceklerin düşünüyorlar. Ancak onlar sadece kendilerini kandırıyor. İsterseniz konuyla ilgili olarak alışveriş gerçekten mutlu ediyor mu başlıklı yazıya göz atabilirsiniz. İşte bu dikkate almanız gereken şeylerden bir tanesi. Gelelim diğerlerine.

İhtiyacınız olmayan ürünler denilince aklınıza sadece giyim gelmemeli. Kozmetik, pahalı parfümler, marka saatler, sözde kaliteli temizlik malzemeleri de düştüğünüz para tuzakları arasında. Mesela; ev ihtiyaçları arasında en gerekli olan şeylerden biri olarak düşünülen temizlik malzemeleri. Bu malzemelerin ne kadar pahalı olduklarını biliyor ama onlarsız olamayacağımızı düşünerek mecburen satın alıyoruz. Oysaki marketlerde satılan kimyasal dolu temizlik malzemeleri yerine çok daha uygun fiyatlı alternatiflerini kullanabiliriz. Hatta deterjanınızı evimizde kendi ellerimizle rahatlıkla yapabiliriz. Arap sabunu, limon tuzu ve sirkeyi pahalı temizlik malzemelerinin yerine alternatif olarak kullanılabilecek maddelerden sadece birkaçı!

Öte yandan, mobilya alışverişlerine de çuvalla para harcanıyor. Modası geçmiş diye düşünülen koltuklar, hiç düşünmeden yenileriyle değiştiriliyor. Oysaki eski eşyaların değerlendirilebileceğini düşünmeniz lazım. Üzerinde birkaç küçük değişiklikle siz de eski mobilyalarınızı ve ev eşyalarınızı tamamen farklı tasarımlar haline dönüştürebilirsiniz. Yani sehpanızın demode olduğunu düşünüyorsanız, biraz düşünüp bekleyin. İnternette araştırma yapın ve belki de kendi emeğinizle ortaya çıkartacağınız yeni sehpanızla koltuklarınızı kabartın derim. Ancak baktınız eski eşyanızı yenilemek size pahalıya patlayacak o zaman da bu durumu avantajınıza kullanın. İsterseniz buradan kullanmadığınız eşyaları satarak para kazanmak hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz.

Genel alışverişlerinizde kulak vermeniz gereken bir diğer öneri ise online alışverişler. Evet, güvenilir markaların internet sitelerini takip ederek ihtiyacınız olan bir ürünün indirimini yakalayabilir, daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik online alışveriş sizi yorulmaktan ve yakıt masrafından da kurtaracaktır. Tabii, burada sadece ihtiyacınız olan ürünlere bakmalısınız. Yani mağazalardaki gibi kendiniz kaybedip “şunu da alayım, çok güzelmiş” dememelisiniz.

Eğlence Giderlerinizi Kısın!

Eğlence Giderlerinizi Kısın!Eğlence giderlerinizde de tasarruf edeceğiniz pek çok farklı nokta var. Mesela; her hafta sinemaya gitmekten vazgeçebilir, filminizi evinize izleyebilirsiniz. Bunun bütçenize katkısı aylık en az 100 lira olacaktır. Dışarıda yemek konusunu daha önce konuştuk ama tekrar söyleyeyim. Arada bir yemek yemeyi evinizde değil dışarıda yapın. Yani günümüzün hayat şartlarına boyun eğmeyin ve evinizde yemek yiyin. Arkadaşlarınız sizi dışarı mı davet ediyor? Onları eve çağırın.

Ücretsiz konserleri ve gösterileri kaçırmayın. Televizyonunuzdan ve kablolu yayın üyeliklerinden vazgeçin. Pahalı gece kulüpleri yerine, ev partileri düzenleyin. Kitap okuyun ama satın almak yerine kütüphane üyeliklerinden faydalanın. Eğer varsa, kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun. Dışarıda bir fincan kahveye en az 5 lira vermek yerine, bir kahve makinesi alın ve kahve keyfinizi evinizde yapın. Tatillerinizde pahalı otellerde konaklamak yerine, daha az bilindik ama daha uygun fiyatlı otelleri tercih edin. Sonuçta eğlence masraflarınızı en iyi bile kişi sizsiniz. Ve buraya kadar öğrendiklerinize bakarak kendinize rahatlıkla alternatif çözümler üretebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%