Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nasdaq’ın Borsa İstanbul’daki Ortaklığı Sona Erdi!

Amerikalı borsa işletmecisi Nasdaq'ın Borsa İstanbul'daki payı Türkiye Varlık Fonu'na aktarıldı ve iki taraf arasındaki ortaklık ilişkisi bitmiş oldu. Detaylar haberimizin devamında...
Nasdaq’ın Borsa İstanbul’daki Ortaklığı Sona Erdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Sabah saatlerinde açılış yaptıktan çok kısa bir süre sonra, yaşanan teknik arıza nedeniyle işlemleri durduran Borsa İstanbul‘da bugün hareketli dakikalar yaşanıyor. Meydana gelen sorun nedeniyle BISTECH üzerinden işlemler durdurulurken, sorunun çözümüne yönelik çalışmalar, yatırımcıların panik yaşamaması adına, sürekli kamuoyu ile paylaşıldı. Saat 14:20 itibarıyla ise tüm işlemler kaldığı yerden yeniden devam etti. Bir diğer önemli gelişme ise %7 oranında paya sahip olan ABD’li Nasdaq’ın Borsa İstanbul’dan çıkması yönünde oldu.

Borsa İstanbul’da %7 paya sahip olan ABD’li borsa işletmecisi Nasdaq’ın payı, yeni ortaklık ile sıfırlandı.

2013 yılında Borsa İstanbul’a %5 pay ile ortak olan Nasdaq’ın, yapılan sözleşme kapsamında çıkış opsiyonu tanındığı ve bu opsiyonu kullanmış olabileceği belirtildi. ABD’li şirketin geçtiğimiz yıllarda aldığı payın, Türkiye Varlık Fonu’na geçtiği görülürken, son değişiklik ile fonun payının %80,6’ya çıktığı dikkat çekti.

Elde edilen bilgiye göre; Nasdaq’ın yakın zamanda çıkış opsiyonunu kullanabileceği fakat resmi bir duyuru olmadığı öğrenildi. Ancak bugünkü değişiklik ile söz konusu satışın gerçekleşmiş olduğunun netlik kazandığı söylendi.

Borsa İstanbul, 2014 yılında teknoloji devlerinin hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq ile anlaşma imzalamıştı.

Google ve Apple gibi devlerin işlem gördüğü Nasdaq ile yapılan teknoloji transferi anlaşması kapsamında, Genium INET adında bir yazılım satın alınmış ve programın ilk aşamasında BISTECH adı verile dönüşüm hayata geçirilmişti. İlk olarak ise 30 Kasım 2015 tarihinde pay piyasası işlemlerinde kullanılmıştı.

Nasdaq Piyasa Teknolojisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lars Ottersgard, söz konusu anlaşmaya yönelik geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamada; yüksek performanslı, hızlı bir işletim sisteminin hayata geçirilmesine yönelik olarak, piyasa teknolojisi ve uygulamalarını iyileştirme sürecinde Borsa İstanbul ile çalışıyor olmaktan memnun olduklarını dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu