Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Nasa, Mars ve Ay’ın Sert Zeminlerine Karşı Havasız Tekerlek İcat Etti!Nasa, Mars ve Ay’ın Sert Zeminlerine Karşı Havasız Tekerlek İcat Etti!

Nasa, uzay araştırmalarında kullandığı araçları için işlevsel bir tekerlek icad etti. Nikel – titanyum alaşımından yapılan yeni tekerlek, değişken kötü zeminlere karşı üretilmiş.

Eskiden de bu tip çalışmalar olmuş, ancak örgü lastikler şimdikinden daha dayanaksız olan farklı bir maddeden yapılmış.

Gidiş sırasında deforme olabilen, nasıl bir zemin üzerinden geçiyorsa onun şekline ayak uydurabilen bir tipte. Rover lastik teknolojisinin geldiği noktaları görebildiğimiz gibi titanyum örgü lastikler dünya dışı gezegenlerde epey iş görecek!

Maddelerin birleşiminden sonra araç yükünü en iyi biçimde kaldırabilecek Nasa tekerleği, farklı yerlerdeki keşif alanlarını da genişletilmiş olacak.

Keşif araçları ay yüzeyine sadece tek başına gönderilmez. Teçhizatları da yanında olur. O yüzden tonlarca ağırlığın da noktalar arası taşınması gerekir. Bilim bu konu üzerine 50’li 60’lı yıllardan beri çalışmaktadır.

Bulunan bu Rover Tires’ı tekerlekte bitirme tezi olabilir. Çünkü alaşım maddeleri kırılma, bükülme ve deformasyona karşı en iyi direnç gösterebilenlerden.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur