Yatırım yapmaya başla!

NASA Dünya’yı Kurtarabilmek İçin Yellowstone Süpervolkanını Delecek!

Dünya, dinozor neslini yok eden göktaşından çok daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olabilir. NASA ise dünya üzerindeki toplu yok oluşu önlemek için süpervolkanı delmeye hazırlanıyor!
NASA Dünya’yı Kurtarabilmek İçin Yellowstone Süpervolkanını Delecek!

Dünya’nın sonu üzerine çeşitli komplo teorileri üretiliyor ve bazıları kıyamet filmlerindeki çarpıcı sahnelerle gözler önüne seriliyordu. Kıyametin, yine dinozorların neslinin tükenmesine neden olan bir göktaşı ile gerçekleşeceğine inanların sayısı ise milyonları buluyordu. Fakat NASA’dan gelen son açıklamalar, kıyametin gökyüzünden değil, yeryüzünün derinliklerinden geleceği ile ilgiliydi.

NASA’ya göre, ABD’nin Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunan süpervolkanın patlaması, sadece kültürel ve ekonomik kayıplara değil, aynı zamanda da milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden olabilir. Bu nedenle de böyle bir felaket ile karşılaşmamak adına NASA’daki bilim insanları, Yellowstone süpervolkanını delmeyi planlıyorlar.

Süpervolkan, Açılan Delikle Soğutulacak!

Süpervolkan, Açılan Delikle Soğutulacak!NASA Jet Ateşleme birimi, Dünya üzerindeki yaşamı kurtarabilmek adına yeni bir çalışmayı gündeme getiriyor. Olası bir süpervolkan patlaması sonucunda, kültürlerarası ve ekonomik sistemlerin çökmesinin yanı sıra dünya çapında milyonlarca insanın ve canlının da hayatını kaybedebileceği belirtiliyor.

NASA’daki bilim insanlarına göre, başta Yellowstone’daki süpervolkan olmak üzere, bu türde bir afetin ancak volkanlarda delikler açılarak önüne geçilebileceğini savunuyorlar. Bu doğa olayının tam olarak ne zaman gerçekleşeceği bilinmese de önlem amaçlı kullanılabilecek işlemlerin hazırlıklarına başlayan NASA, süpervolkanın magma ocağına açılan bir delikle, bu volkanın soğuyarak sönmesini sağlamayı hedefliyor.

Afetin 2017’de Gerçekleşme Olasılığı 730 Binde Bir!

Afetin 2017’de Gerçekleşme Olasılığı 730 Binde Bir!Süpervolkanın patlaması sonucunda yaratacağı etki fazlasıyla korkutucu olsa da bu felaketin 2017 yılında gerçekleşme olasılığının 730 binde 1 olduğu belirtiliyor. Bu açıklama biraz da olsa içimizi rahatlatıyor.

Ayrıca bazı bilim insanları, bu patlamanın sadece küçük çapta lav akışı ile sonuçlanabileceği ihtimalinin de var olduğunu dile getiriyorlar. Fakat NASA’dakiler işi şansa bırakmamakta kararlı gibi görünüyorlar.

NASA’nın Planını Hayata Geçirebilmesi İçin 3.5 Milyar Dolar Gerekiyor!

NASA’nın Planını Hayata Geçirebilmesi İçin 3.5 Milyar Dolar Gerekiyor!Elbette ki bu çalışmaların çevreye verebileceği zarar ve maddi boyutları da tartışmalara neden oluyor. NASA, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek adına süpervolkanı yerin altından delmeyi amaçlıyor. Böyle bir çalışmanın maliyeti 3.5 milyar dolar civarında olsa da ABD devlet yetkilileri NASA’nın planına sıcak bakıyor ve bu durumu “geleceğe yatırım” olarak görüyorlar.

Çünkü gerçekleştirilen delme ve soğutma işleminde ortaya çıkan ısı saklanarak, temiz enerjiye dönüştürülebilir. Peki, NASA’nın hazırlıklarına başladığı bu plan ve teori hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum