Yatırım yapmaya başla!

NASA’nın Dev Uzay Aracı Kepler Yakıtının Azalması Nedeniyle Görevini Tamamlamak Üzere

NASA’nın 10 yıldır tarihi araştırmalara imza atan Kepler uzay aracı yakıtının azalması nedeniyle uyku moduna alındı. İşte detaylar…
NASA’nın Dev Uzay Aracı Kepler Yakıtının Azalması Nedeniyle Görevini Tamamlamak Üzere

Dünyanın en büyük uzay ajansı NASA, yeryüzünden milyonlarca kilometre uzaklıkta yapmış olduğu önemli araştırmalara imza atıyor. Büyük yatırımlar yapılarak uzay araçları ile yeni gezegenler ve bilinen gezegenler hakkında bilgi toplanıyor. Bu araçlardan birisi ise 10 yıldır görevde olan Kepler uzay aracı.

Geçtiğimiz aylarda Kepler’in yeni bir dünya bulduğuna dair haberleri gündemi meşgul etmişti. Ancak görevde olduğu zaman içerisinde büyük işlere imza atan Kepler, yakıtının azalması nedeniyle uyku moduna alındı. NASA’nın yaptığı son açıklama ile Kepler’in yakıt göstergelerinin çok düşük seviyelerde seyrettiği belirtildi.

Bilinen Gezegenlerin %70îni Keşfetti

Bilinen Gezegenlerin %70îni Keşfetti

Kepler bugüne kadar icra ettiği görevler ile NASA’nın çok önemli bilgilere ulaşmasında önemli rol oynadı. 2009 yılında uzaya fırlatılan araç, bugüne kadar keşfedilmiş tüm gezegenlerin %70’ini tek başına keşfetti.

Kepler uzay aracıyla ilgili NASA’nın bundan sonraki planı ise elde edilen verilerin dünyaya ulaştırılması. Uyku moduna alınan uzay aracı kalan az yakıtını da elindeki verileri iletmek için kullanacak. Kepler’in son veri transferini Ağustos ayında yapması planlanıyor. Yakıtının tamamen bitmesiyle beraber Kepler tamamen kullanılmaz hale gelecek.

Kepler’in Yerini Alacak Araç Hazır

Kepler’in Yerini Alacak Araç Hazır

Kepler’in son günlerini yaşamasına rağmen NASA tarafından görevi devralacak yeni gezegen avcısı geçtiğimiz Nisan ayında uzaya fırlatılmıştı. TESS adı verilen uzay aracı fırlatılmasından kısa bir süre sonra ilk fotoğrafını NASA’ya göndermişti.

Son olarak gönderilen TESS, atası Kepler’den 400 kat daha yüksek görüş alanına sahip. NASA araştırmacılarının açıklamalarına göre yeni uzay aracının sadece 2 yıl içerisinde 200 bin farklı gezegeni gözlemlemesi ve binlerce yeni gezegen keşfetmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum