Yatırım yapmaya başla!

NASA Yöneticisi: Nadir Toprak Metallerini Bu Yüzyılda Ay’dan Alabileceğiz

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, nadir toprak metallerinin aydan toplanmasının bu yüzyılda gerçekleşeceğini söyledi. İşte detaylar;
NASA Yöneticisi: Nadir Toprak Metallerini Bu Yüzyılda Ay’dan Alabileceğiz

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) Yöneticisi Jim Bridenstine, Apollo 11’in görevinin 50. yılında verdiği bir demeçte; uzay endüstrisinin geleceği için öngörülerini paylaştı ve bunun çoğu yatırımcının düşündüğünden daha erken bir sürede nasıl kârlı bir girişim olabileceğini anlattı.

CNBC’ye konuşan Jim Bridenstine, tahminleri arasında örneğin nadir toprak metallerinin bu yüzyılda Ay’ın yüzeyinden toplanmasının mümkün olacağını söyledi. “Ay’da, dünyada çok değerli olan nadir toprak metallerinden tonlarca ve tonlarca platin grubu metaller olabilir” diyen NASA Yöneticisi, açıklamalarıyla ilgi uyandırdı.

Azrak toprak minarellerinin halihazırda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında anlaşılamayan kilit noktalardan olması, Bridenstine’nin açıklamalarını daha da ilgi çekici kıldı.

NASA Yöneticisi: Nadir Toprak Metalleri Açıklama Sonuçta ABD’nin nadir toprak ithalatının yüzde 80’inden fazlası Çin’den geliyordu ve kaynak giderek daha çok değerlenmişti. Çünkü element, cep telefonlarında, elektrikli araba akülerinde, askeri teçhizatta, floresan lambalarda ve daha fazlasında kullanılmakta ki geçtiğimiz hafta ortaya çıkan haberlerde de Çin’in teknoloji için nadir toprak mineralleri konusunda tehdit oluşturduğu iddia edilmişti.

Bridenstine de bu metalleri önümüzdeki on yıllar içinde Ay’dan almanın, uzay topluluğunun yaptığı yatırımlar nedeniyle gerçekçi hale geldiğini savundu.

NASA Yöneticisi Nadir Toprak Metalleri Ay Açıklama Fonlarının kaydettiği ilerlemeyi öven Bridenstine, bu bağlamda Jeff Bezos, Elon Musk ve Sir Richard Branson’a işaret etti.

Uzay şirketleri olan üç isim hakkında Bridenstine; “Milyarderler aslında uzaya ve keşfe yatırım yapıyorlar ve NASA bundan faydalanabilir. Tarihsel olarak var olmayan ticari ortaklarımız var, bu yüzden maliyeti dengelemeye yardımcı olabilirler. Onlar kendi yatırımlarını yapıyorlar çünkü NASA olmak zorunda olmayan müşteriler istiyorlar” dedi. NASA’nın giderek özel şirketlere güvenmesinin ajansın insanları daha önce beklenenden daha hızlı bir sürede Ay’a göndermesine yardımcı olacağını da vurguladı.

Bu noktada akıllara Jeff Bezos’un, milyarlarımı uzaya harcıyorum çünkü gezegen ve gelecek nesiller için önemli şeklindeki yorumları geldi. Kendisi geçtiğimiz günkü bir konuşmasında, uzay teknolojilerinin geliştirilmesinin, insanların uzun bir geleceğe sahip olması için kritik önem taşıdığını belirterek Blue Origin’e neden bu kadar çok yatırım yaptığını anlatmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum