Yatırım yapmaya başla!

Nasa Mars Kolonisi Yarışması’nda Türk İmzası

Nasa Mars Kolonisi Yarışması’nda Türk İmzası

Geçtiğimiz hafta NASA, Mars’ta sıvı halde su bulunduğunu açıklamıştı. Bunun ardından burada yaşamın olabileceğine dair umutları artan NASA, Mars Kolonisi adı verilen mimari yarışmayı düzenledi. Yarışmaya 168 uluslararası tasarımcı ve mimar katıldı. ABD’de yaşayan Türk mimar Güvenç Özel ise ilk dörde girerek finale kalmayı başardı.

Yarışmanın içeriğiyse, 4 astronotun yaşayabileceği 100 metrekarelik bir mekan tasarlanması esasına dayanıyor. Aranan ilk şartlar arasında, kullanılacak olan malzemelerin Mars’ta kolayca bulunabilmesi, yaşayacak olan insan kolonisinin güvenliğini sağlayacak nitelikte olması geliyor. Bu doğrultuda Güvenç Özel ve ekibi, Mars’ta yoğun olarak bulunan bazalt kayaların işlenmesi ve lif malzemelere dönüştürülmesi esasına dayanan bir teknikle tasarımını gerçekleştirdi. Daha önce hiç gerçekleştirilmemiş olan bu inşa teknolojisi, teknik açıdan da jüriden tam puan aldı.

Özel’in projesinde, fotosentezi taklit eden yapay bir sistemle Mars atmosferindeki karbondioksit, karbon ve oksjen atomlarına ayrıştırılabiliyor. Ayrışan atomlardan oksijen depolanarak astronotların kullanabileceği hale getiriliyor.

Türk ismini dünyaya duyuran Güvenç Özel’den kısaca bahsedelim; liseyi Robert Koleji’nde okuyan Özel, daha sonra Amerika’ya yerleşiyor. Bennington College’da mimari, sanat ve felsefe eğitimi alan Özel, mimarlık masterini Yale Üniversitesi’nde tamamlıyor. İzmir doğumlu olan başarılı isim, şu anda UCLA Mimarlık Fakültesi IDEAS Master programının teknik direktörlüğü görevini sürdürüyor.

Peki, 168 projenin katıldığı Mars Kolonisi isimli yarışmanın ilk üç sırasında kimler yer alıyor. Şimdi bu isimler ve projelerine değinelim.

Birinciliği SEARCH/Clouds Architecture şirketinin tasarladığı “Buzdan Ev” projesi aldı. 25 bin dolar ödül kazandıran proje, -63 derecelik Mars atmosferinde bile korunma olanağı sağlıyor.

İkinciliği 15 bin dolar ödülle, Fosters+Partners şirketi kazandı. Şirketine ikincilik getiren proje, 3 farklı robotun Mars’ta yaşam alanı kazma esasına dayanıyor.

Yarışmanın üçüncüsü ise 10 bin dolar ödülü hak eden Lavahive takımının sunduğu proje oldu. Tasarımın ana özelliği kolaylıkla takılıp sökülebilen ve her türlü hava koşullarına uyum sağlayabilen araçlardan oluşması.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum