Yatırım yapmaya başla!

Ülkemizden İzlenmeyecek Güneş Tutulması NASA Tarafından Canlı Yayınlanacak

Yarın itibariyle yaşanacak olan Güneş Tutulması, merak edenler için NASA’nın YouTube hesabından canlı olarak yayınlanacak.
Ülkemizden İzlenmeyecek Güneş Tutulması NASA Tarafından Canlı Yayınlanacak

Galaksimizde belirli aralıklarla gerçekleşen ve Dünya’nın çeşitli bölgelerinden izlenebilen Güneş Tutulması, milyonlarca insanın görmek istediği olaylardan birisi olmakta. Dünya ile Güneş’in arasına Ay’ın girmesiyle gerçekleşen ve Ay’ın gölgesinin Dünya’nın belli bölümlerini kararttığı olay yarın itibariyle yeniden yaşanacak.

Bilindiği üzere Güneş Tutulması olayları gerçekleştiği döneme göre Dünya’nın farklı bölümlerinde tam ya da kısmen yaşanıyor. Yarın gerçekleşecek doğa olayının gezegenin hangi bölgelerinden tam olarak izlenebileceği belli oldu. Önümüzdeki gün gerçekleşecek tutulma en iyi Arjantin bölgesinden izlenecek. Son güneş tutulması yaklaşık 2 yıl önce gerçekleşmişti.

Yeni Güneş tutulması yine ülkemizden izlenemeyecek. Ancak NASA, tutulmanın çıplak gözle izlenemeyeceği yerler için canlı yayın yapacak. Etkileyici doğa olayı NASA’nın YouTube hesabından canlı yayınlanacak.

NASA’dan Güneş Tutulması Yayını

NASA’dan Güneş Tutulması Yayını

Yarın gerçekleşecek olan ve Ay’ın gölgesinin Dünya’ya vuracağı doğa olayı Türkiye Saati ile 21:00’da gerçekleşecek. Bu muhteşem doğa olayı ne yazık ki ülkemizden çıplak gözle izlenemeyecek. Ancak NASA, dünya genelinde bu olaya tanık olmak isteyen milyonlarca kişiye YouTube kanalından yayın yapacak. Yayında İngilizce ve İspanyolca dilinde tartışma bölümü beklenirken, bu aşamanın TSİ ile 22:00’da başlamadı bekleniyor.

Tutulma Amerika kıtasında izlenecek ancak Arjantin ve Şili bölgesinde yaşayanlar bu olaya tam anlamıyla tanık olabilecek. Tam tutulma anında Ay tamamen Güneş’i kapatıyor ve o bölgede zifiriye yakın bir karanlık oluyor. Diğer bölgelerde ise kısmen kararmalar yaşanacak. Bu etkileyici doğa olayının yaklaşık 4 dakika süreceği açıklandı.

NASA Uyardı

NASA Uyardı

Tutulmayı canlı olarak yayınlayacak NASA, çıplak gözle izleyecekleri uyarmayı ihmal etmedi. Her tutulma olayında olduğu gibi uzmanlar Güneş’e çıpla gözle bakılmaması konusunda uyarıyor. Dev alev topuna çıplak gözle uzun süre bakmanın kalıcı zararlar yaratabileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan doğa olaylarında çok sayıda insanın çıplak gözle uzun süre Güneş’e baktığı için kalıcı zarar gördüğü biliniyor.

Son olarak 2017 yılında gerçekleşen Güneş Tutulması’nda bir kadın 6 saniye boyunca çıplak gözle olayı izlemiş ve kalıcı görme kaybı yaşamıştı. Uzmanlar sıkça uyarmasına rağmen bu tarz olaylar maalesef yaşanıyor. Bununla beraber bilim adamlarının da bu olay için hazır kıta olacağı biliniyor.

Yaşanacak olan tutulma, pek çok araştırmanın konusu olacak. Ülkemizde yarın akşam saatlerinde gerçekleşecek olan büyüleyici olayı NASA’nın YouTube kanalından izleyebilirsiniz. Sayfaya bu adresten ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum