Yatırım yapmaya başla!

NASA Güneş’in 10 Yıllık Çekimini Bir Saatlik Videoya Sığdırdı

NASA tarafından yapılan Güneş gözlemi sonucu eşsiz bir video oluşturuldu.
NASA Güneş’in 10 Yıllık Çekimini Bir Saatlik Videoya Sığdırdı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından bugüne kadar yapılan araştırmalar, evrenin sır perdesinin aralanmasında önemli rol onuyor. İçinde bulunduğumuz galakside ısı ve ışık kaynağımız olan Güneş ise sayısız bilinmeyen bilgiye sahip. Bunun yanı sıra pek çok önemli bilgiye de yapılan araştırmalar sonucunda ulaşıldı. NASA bünyesinde faaliyet gösteren Güneş Dinamikleri Gözlemevi önemli bir çalışmaya imza attı.

2020 yılının Haziran ayı itibarıyla Güneş 10 yıl boyunca kesintisiz olarak görüntülendi. Bu görüntüleme sırasında 425 milyon yüksek çözünürlüklü fotoğraf elde edildi. Yapılan çalışma ile bu fotoğraflar birleştirildi ve etkileyici bir video çalışması ortaya çıkarıldı. Gözlemevinden yapılan açıklamada her 0.75 saniyede bir Güneş’in fotoğrafı çekildi ve bu işlem 10 yıl boyunca aralıksız sürdürüldü.

Videoda Güneş’in etrafını saran atmosfer katmanını net olarak görmek mümkün oluyor. Bir saatlik videoda 10 yıl içerisinde Güneş’te yaşanan patlamalara ve püskürme olaylarına rastlanıyor. Videonun bazı yerlerinde siyah kareler göze çarpıyor. Bunun sebebi ise gözlemevinden yapılan çekimde gerçekleşen kısa süreli sorundan kaynaklanmakta. 2016 yılında AIA aracında yaşanan uzun süreli bir kesinti bu duruma neden olmuştu.

Galaksinin en büyük yıldızına dair yapılan çekimlerin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor. Çekimler ile Güneş Sistemi’ne dair pek çok bilinmeyen veriye ulaşılması amaçlanıyor. Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından çekilen fotoğraflardan oluşturulmuş bir saatlik görüntüleri videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum