Yatırım yapmaya başla!

Formula D’ye Çok Sessiz Bir Camaro EL1 Driftg Car Geliyor!

Güçlü olduğu kadar yakışıklı da olan Camaro ZL1'in geleneksel mantığı tamamen değiştirilmiş. Drift Car'ın tamamı elektrikli bir tork canavarına dönüştürülmüş!
Formula D’ye Çok Sessiz Bir Camaro EL1 Driftg Car Geliyor!

Japonya’dan tüm dünyaya yayılan drift çılgınlığında çok yeni bir şey deneniyor. 2019 Formula D sezonuna özel yapım bir Camaro EL1 damgasını vuracak. Sürükleme sporunun kendine has kural ve donanımları vardır. Bir kere lastikleri eşit döndürmek için diferansiyel kilidi olması gerekiyor. Motorda oluşan gücün aktarım organlarından iletilmesi anında, işte o kaymalar çek-bırak el freniyle sağlanıyor.

Napoleon Motorsports, yarış dengelerini değiştirecek bir değişimle Camaro’yu “All Electric” moduna getirdi. Bu yenilik ise motor sporlarda köklü bir değişim anlayışı olmuş. Tamamı elektrik dediğimizde doğal olarak ilk akla gelen aşırı torkların üretileceği. İkincisi ise bunun drift yaparken nasıl kontrol edileceği!

En azından son Camaro ZL1′de tanıdığımız geleneksellikten çok uzak bir EL1 inşa edilmiş.

Formula D’ye özel olacak Camaro, Napoleon’e standart olarak geldi. İlk aşamanın ne olacağını tahmin etmek zor değil. Kaput havaya kaldırıldı ve içindekiler sökülmeye başlandı. Zaten farklı bir aktarım tipi kullanılacağı için gidip de 6.2L V8′i almaya gerek yok!

En düşük 275 ps güç ve 400 nm tork üreten 2.oT’de olsa ne değişebilir? Güç bölgesi, takım tarafından yeni elektrikli düzenek için boşaltılmış. Benzin motorunun yerine 38.4 kWh pille beslenen elektrik aktarım organı yerleştirilmiş.

Sonucunda alınan değerler 515 beygir gücüne karşı 1084 nm tork! Ve bu arka tekerlekleri fazladan döndürmek için yeterli.

Drift ile ilişkilendirilen manuel şanzıman olmayacak.

Sorulan sorulardan birisi de vites ve el freninde nasıl bir yol izlenmiş olduğu. Napoleon, Formula D’ye götüreceği EL1’in el frenini aşırı tork üreten EV motorla birleştirmeyi başarmış. Yani geleneksel olarak yine bir el freni yardımıyla sürüklenmenin startı verilecek.

EL1’deki en büyük fark ise driftte lastik sesleriyle karışık gelen motor gürültüsünün ZL1’deki gibi olma lüksü yok edilmiş. Sessiz sedasız piste gelecek ve ortam sesini sadece dumanlı lastiklerinin çıkardığı sürtünme verecek. Tamamı EV alt yapısında şekillendirilen ZL1 dönüşümlü EL1, bir nevi motor sporlarındaki gelecek değişimlerini de bizlere gösteriyor. Yorum sizin…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum