Yatırım yapmaya başla!

Nakit Krediler Haziran Döneminde Artarak 2 Trilyon Lirayı Aştı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit krediler, 2017 Haziran döneminde %22,4 oranında arttı. İşte detaylar;
Nakit Krediler Haziran Döneminde Artarak 2 Trilyon Lirayı Aştı

2017 Haziran döneminde, TBB Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit kredilerin toplamı, 2016 yılının aynı dönemine göre % 22,4 oranında arttı ve 2,032 milyar liraya ulaştı. Mayıs ayına göre de % 1,3 oranında artış gözlendi. Haziran ayı bültenini açıklayan TBB Risk Merkezi, nakit kredilere ait istatistikleri yayınladı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada; nakit kredi toplamının 1.934 milyar liralık kısmının bankalara ait olduğu belirtildi.

TBB Nakit Kredi Açıklaması

Ayrıca 43 milyar liralık kısmın finansal kiralama şirketlerine, 29 milyar lirasının finansman şirketlerine, 26 milyar lirasının ise faktoring şirketlerine ait olduğu söylendi.

Tasfiye olunacak alacakların, 2017 Haziran itibariyle 2016 yılının aynı dönemine göre % 20 arttı ve 70 milyar lira olduğu da ifade edildi.

Tasfiye Olunacak Alacakların Sayısı Arttı

Oranının ise % 3,4’ten % 3,3’e düştüğü söylendi. 2017 Haziran döneminde tasfiye olunacak alacaklar oranı, finansman şirketlerinde % 3, bankalarda % 3,3, faktoring şirketlerinde ise % 5,4 olarak gerçekleşti. Kiralama şirketlerinde ise % 5,6 oranında tasfiye olunacak alacaklar oranı bulunuyor.

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı ise 2017 Haziran döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 25,2 oranında artış görüldü. Böylece 1543 milyar liraya ulaştı.

Tüzel ve Gerçek Kişi Ticari Kredi Miktarı

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından, gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartlarının oranı ise % 14,3 oranında arttı. Böylece 489 milyar liraya ulaştı.

Bankalar ve Banka Dışı Finansal Kuruluşlar Kredi Miktarı

Bireysel amaçlı kredi ve kredi kartları bakiyesinin % 19,4’ü konut kredilerinde gerçekleşti. % 37,8’i ise ihtiyaç ve diğer krediler kapsamında oldu.

Bireysel Amaçlı Kredi ve Kredi Kartları Bakiyesi

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam tasfiye olunacak alacaklar tutarı da 1 yıllık süreçte % 1,3 oranında arttı. Böylece 21 milyar liraya ulaştı. Aynı döneme ait oran ise % 4,6’dan % 4,1’e geriledi. Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı ise son 1 yılda 2,6 milyon arttı ve 29 milyon kişiye ulaştı. Ortalama kredi miktarı ise 16,9 bin lira olarak belirlendi. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı toplam bakiyesinin en yüksek olduğu il ise İstanbul oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum