Paylaşım

Nakit Krediler Haziran Döneminde Artarak 2 Trilyon Lirayı Aştı


 

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit krediler, 2017 Haziran döneminde %22,4 oranında arttı. İşte detaylar;

2017 Haziran döneminde, TBB Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakit kredilerin toplamı, 2016 yılının aynı dönemine göre % 22,4 oranında arttı ve 2,032 milyar liraya ulaştı. Mayıs ayına göre de % 1,3 oranında artış gözlendi. Haziran ayı bültenini açıklayan TBB Risk Merkezi, nakit kredilere ait istatistikleri yayınladı.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada; nakit kredi toplamının 1.934 milyar liralık kısmının bankalara ait olduğu belirtildi.

TBB Nakit Kredi Açıklaması

Ayrıca 43 milyar liralık kısmın finansal kiralama şirketlerine, 29 milyar lirasının finansman şirketlerine, 26 milyar lirasının ise faktoring şirketlerine ait olduğu söylendi.

Tasfiye olunacak alacakların, 2017 Haziran itibariyle 2016 yılının aynı dönemine göre % 20 arttı ve 70 milyar lira olduğu da ifade edildi.

Tasfiye Olunacak Alacakların Sayısı Arttı

Oranının ise % 3,4’ten % 3,3’e düştüğü söylendi. 2017 Haziran döneminde tasfiye olunacak alacaklar oranı, finansman şirketlerinde % 3, bankalarda % 3,3, faktoring şirketlerinde ise % 5,4 olarak gerçekleşti. Kiralama şirketlerinde ise % 5,6 oranında tasfiye olunacak alacaklar oranı bulunuyor.

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan kurumsal krediler toplamı ise 2017 Haziran döneminde geçen senenin aynı dönemine göre % 25,2 oranında artış görüldü. Böylece 1543 milyar liraya ulaştı.

Tüzel ve Gerçek Kişi Ticari Kredi Miktarı

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından, gerçek kişilere kullandırılan bireysel nitelikli kredi ve kredi kartlarının oranı ise % 14,3 oranında arttı. Böylece 489 milyar liraya ulaştı.

Bankalar ve Banka Dışı Finansal Kuruluşlar Kredi Miktarı

Bireysel amaçlı kredi ve kredi kartları bakiyesinin % 19,4’ü konut kredilerinde gerçekleşti. % 37,8’i ise ihtiyaç ve diğer krediler kapsamında oldu.

Bireysel Amaçlı Kredi ve Kredi Kartları Bakiyesi

Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları toplam tasfiye olunacak alacaklar tutarı da 1 yıllık süreçte % 1,3 oranında arttı. Böylece 21 milyar liraya ulaştı. Aynı döneme ait oran ise % 4,6’dan % 4,1’e geriledi. Bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı ise son 1 yılda 2,6 milyon arttı ve 29 milyon kişiye ulaştı. Ortalama kredi miktarı ise 16,9 bin lira olarak belirlendi. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı toplam bakiyesinin en yüksek olduğu il ise İstanbul oldu.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın