Yatırım yapmaya başla!

Nakit Akışı ve Kredi Sorunu Şirketler için Risk Teşkil Ediyor

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY tarafından yapılan Büyüme Barometresi sonuçlarına göre; kredi bulma ve nakit sorunu şirketlerin büyümesi hususunda kaygı uyandırıyor.
Nakit Akışı ve Kredi Sorunu Şirketler için Risk Teşkil Ediyor

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY, küresel çapta orta ölçekli şirketlerin gelecek bir yıl içerisindeki beklenti ve planlarını açıkladı. Söz konusu bilgilerin yer aldığı Büyüme Barometresi araştırma sonuçlarına göre; orta ölçekli şirketlerin %60’ı bu yıl için büyüme beklerken, aynı zamanda nakit akışı ve kredi bulma konusunda kaygılı olduğunu belirtiyor.

Büyüme Barometresi araştırması, 21 ülkeden 2 bin 800 üst düzey yöneticinin görüşleri alınarak oluşturuldu.

Araştırma kapsamına giren şirketlerin yıllık gelirinin 1 milyon dolar ila 3 milyar dolar arasında değiştiği belirtildi. Uluslararası Para Fonu, küresel büyümenin %3,9 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörürken, şirket yöneticileri de aynı şekilde iyimser bir tablo bekliyor. Gelecek 12 aylık süre için iş koşulları ve fırsatları konusunda, geçtiğimiz yıla kıyasla büyüme verilerinin daha olumlu bir tablo çizdiği belirtildi.

Orta ölçekli şirketlerin %60’ı 2018 yılı için %6 – 10 arasında büyüme hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl aynı hedefi belirleyen şirket sayısının, toplam sayının %34’üne denk geldiği bilinirken, araştırmaya katılan yöneticilerden hiçbirisinin bu yıl için büyüme oranlarında bir gerileme beklemediği dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl büyümede gerileme bekleyen şirket yöneticilerinin oranının ise %5 seviyesinde olduğu biliniyor.

Orta ölçekli şirket yöneticilerinin %35’i yetersiz nakit akışı konusunun önemli bir sorun olduğunu ifade etti.

Şirketler genel olarak daha fazla tam zamanlı istihdam, yüksek teknolojileri kullanma gibi alanlara yönelerek büyüme hedefini tutturmak istiyor fakat diğer taraftan kredi bulma ve nakit temini konusunda sıkıntı yaşıyor.

Araştırmada yer alan orta ölçekli şirketlerin %39’unun önümüzdeki bir yıl içinde daha fazla tam zamanlı işe alım yapmayı planladığı belirtildi. Geçtiğimiz yıl bu oran sadece %13 seviyesindeydi. Çalışan sayısını azaltmayı planlayan yöneticilerin oranı ise 2017 yılında %9 iken, bu sene %1’e gerilemiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum