Yatırım yapmaya başla!

Yerli Patates Türü “Nahita”nın Yabancı Tohumculuk Firmalarına Tanıtımı Yapıldı

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ve yerli bir patates türü olduğu bilinen “Nahita” isimli çeşidin, Adana’da yabancı tohumculuk firma yetkililerine tanıtımı yapıldı.
Yerli Patates Türü “Nahita”nın Yabancı Tohumculuk Firmalarına Tanıtımı Yapıldı

Adana’daki bir patates tarlasında organize edilen etkinlikte, özel bir firmanın dağıtımını üstlendiği patates çeşitleri görücüye çıkarıldı. Burada, kullanım hakkı firma tarafından alınan ve Türkiye’nin ilk yerli patates cinslerinden olan “Nahita” için de bir stant açıldı.

Adını patatesleriyle meşhur olan Niğde’nin antik çağlardaki adından alan Nahita’nın, patates üretiminde söz sahibi olan ve aralarında Hindistan, Polonya, Pakistan, İran, Irak gibi ülkelerin de bulunduğu 15 ülkeden katılım gösteren tohumculuk firması uzmanlarına tanıtımı yapıldı.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Parlak, enstitülerinde 2005 yılından bu yana yürüttükleri ıslah çalışmalarıyla 10 yerli patates cinsinin ülke tarımına kazandırıldığını belirtti.

10 Yerli Patates Çeşidi Ülke Tarımına KazandırıldıParlak, ülke tarımına kazandırılan 10 yerli türden 6’sının kullanım hakkının özel sektörlere devredildiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca Nahita’nın bu patates türlerinden ilki olduğunu belirten Parlak, “Nahita erkenci bir patates çeşidi. Yüksek verimli ve özellikle adaptasyon yeteneği yüksek bir patates çeşidimiz. Nahita’nın şuan itibariyle Adana’da ilk hasadı yapılıyor. Aynı zamanda ilk kez uluslararası platformda farklı ülkelerden gelen patates üretiminde söz sahibi firmalara da tanıtıldı.” dedi.

Diğer bir yandan Nahita’nın kullanım hakkını alan firmanın üst yöneticisi Suad Sadak da erkenci pazarlara hitap edebilmek için bu patates türünü ürün çeşitleri arasına aldıklarını açıkladı. Ayrıca bu ürünü başka ülkelere de pazarlamak istediklerini aktardı.

Sadak: “Misafirlerimiz bu cinsi beğendi. Onlar ülkelerine götürüp deneyecekler, verimi istedikleri gibi çıkarsa tohumunu biz sağlayacağız.” diyerek Nahita’ya gösterilen ilgiden bahsetti.

Sadak Misafirlerin Bu Cinsi Beğendiğini AçıkladıDünyada tohumda çok büyük yabancı şirketlerin varlığından bahseden Sadak, bunların çok güzel ve kuvvetli ürünleri olduğunu açıkladı. “Biz Nahita’nın da kalite özelliklerini ön plana çıkaracağız. Nahita sayesinde umuyorum ki o ürünlere karşı biz de rekabetçi duruma geleceğiz. Ben ondan eminim. Tüm gayemiz onun için.” ifadelerini kaydetti.

Öte yandan Hollanda merkezli bir tohumculuk firmasının üst yöneticisi olan Jan van Hoogen ise Türkiye’de patates üretimi yapılan pek çok yeri gezdiğini ve ilk kez geldiği Adana’daki verimin kendisi için dikkat çekici olduğunu bildirdi.

Hoogen, tarımda iyi toprakla birlikte iyi bir çeşidin de olması gerektiğini vurguladı. “Bu iki kombinasyonu da burada gördüğüm için şu anda tüm çeşitlerden çok memnunum. Nahita’yı çok beğendim.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum