Yatırım yapmaya başla!

Mısırlı Milyarder: Trump Haklı, Çin Uzun Zamandır Bizden Faydalanıyor

Mısır’ın en zengin ailesinden gelen milyarder iş insanı Naguib Sawiris, Çin’in diğer ülkelerden faydalandığını söylerken; “Başkan Trump haklı” dedi. Detaylar şöyle;
Mısırlı Milyarder: Trump Haklı, Çin Uzun Zamandır Bizden Faydalanıyor

Mısırlı milyarder Naguib Sawiris, ABD ile Çin arasında sürmekte olan ticaret savaşını değerlendirirken sözünü hiç sakınmadı. CNBC’ye yaptığı açıklamada Naguib Sawiris, Pekin’in uzun süredir diğer ülkelerden yararlandığını ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Asya’nın en büyük ekonomisinde değişiklik yapma hakkının olduğunu dile getirdi.

“Başkan Trump bu konuda haklı: Çin’in bize tecavüz etmesine uzun zamandır gözlerimizi kapadık. Dolayısıyla gelip onlara; ‘değişmek zorundasın’ derken demek istediğim, onların sadece çok rahat olmaya ve ne isterlerse yapmaya alışmış olmaları” diyen Sawiris, liderliğin akıllı olduğunu bu nedenle değişebileceklerini değiştireceklerini kaydetti.

Ayriyeten onlara “tüm sistemlerini değiştirmeniz gerekir” denildiğinde bunu yapmayacaklarının da üzerini çizdi.

Mısırlı milyarder Naguib Sawiris Çin Yorumu “Yani sistemlerini aksatmadan ne alabileceğimizi görmemiz gerekiyor” diyerek ticaret ortaklarından daha fazlasını ithal etmek de dahil olmak üzere birçok şeyde değişim potansiyeli gördüğünü vurguladı. Bunun ışığında, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin geleceği konusunda iyimser olduğunu ifade etti. “Bence bir sonuca varacaklar çünkü Çin’in şu anda başka bir kötüleştirme başlatmaktan daha fazla hırsı var” ifadeleriyle de görüş bildirdi.

Tüm bunların yanında Mısırlı milyarder, genel olarak tüm dünyadaki politik durumun hiç bu kadar kötü olmadığını söylemeyi de ihmal etmedi.

Mısırlı milyarder Naguib Sawiris Dünyadaki Politik Durum Hiç Bu Kadar Kötü Olmamıştı İnsanların, ticaret savaşı ya da gerçek bir savaş farkı göz etmeksizin savaş beklediklerini anlatan Sawiris, kargaşa içindeki Orta Doğu ve Tayvan’a baskı yana Çin dahil olmak üzere bir dizi jeopolitik riske gönderme yaptı. “Bu istikrarlı bir dünya gibi görünmüyor” diyerek Huawei meselesinden de bahsetti. Geniş telekomünikasyon hisselerine sahip olan Sawiris, Huawei hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Neticede 2012’den bu yana dünyanın en büyük ağ ekipmanı üreticisi olan Huawei’in ürünlerinin satışı ABD hükümeti tarafından güvenlikle ilgili endişeler nedeniyle yasaklanmıştı.

Naguib Sawiris Huawei Endişeleri Mantıklı Bu arada Çin ve Huawei, şirketin donanımın diğer ülkeler için hiçbir risk taşımadığını savunmuş ve Amerikan ihtilaflarının aslında rekabet korkusundan kaynaklandığını iddia etmişti. Mısırlı milyarder; “bence gerçek bir endişe var ve bunun haklı olduğunu düşünüyorum” diyerek endişelenmeleri gerektiğini anlattı.

Bazı ülkelerin Washington’un öncülüğünde Huawei’in 5G teknolojisinde kendi geliştirmesini yasakladığını belirten Sawiris, bu tür endişelerin haklı olmasına rağmen nihayetinde ülkeler arasında teknolojik silolara yol açabileceği konusunda uyardı. Ve şu ifadeleri kullandı: “Bunu nasıl telafi edeceğimizi bilmiyorum çünkü bu herkes için geçerli olacak. Örneğin, ben Çinliysem Motorola’dan ekipman alamayabileceğim.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum