Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nabiullina: Rus Ekonomisi Özel Sektör Sayesinde Hızla Toparlanıyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Federasyon Konseyi'nde yaptığı konuşmada ekonomiye dair mesajlar verdi. Detaylar haberde;
Nabiullina: Rus Ekonomisi Özel Sektör Sayesinde Hızla Toparlanıyor
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Federasyon Konseyi’nde gerçekleştirdiği konuşmada Rus ekonomisinin mevcut durumuna ve ekonomideki gelecek beklentilerine dair dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Nabiullina, özel sektörün esnek ve verimli çalışması sayesinde Rusya ekonomisinin hızla toparlanmaya devam ettiğini bildirdi.

Zorlu ortama rağmen toparlanmanın sürdüğüne dikkat çeken isim, iş dünyası göstergelerinin on yılın en yüksek seviyelerine yakın olduğu bilgisini verdi.

Toparlanmaya bağlı olarak finansal düzenleyici kurumun, zorluklara anında yanıt vermek yerine vatandaşlar için finansal eğitim de dahil olmak üzere uzun vadeli önceliklerine daha fazla zaman ayırma olanağı bulduğunu ifade etti.

Nabiullina: Düşük Enflasyonu Sağlamamız Gerekiyor

Finansal istikrar risklerine özel bir önem verdiklerini söyleyen Merkez Bankası Başkanı, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Halihazırda üç vardiya halinde çalışan şirketlerimiz var, birçok sektör aktif olarak yeni çalışan alımı yapıyor ve çoğu zaman yeterli sayıda olmuyor. Bu eğilimler elbette cesaret verici. Ama iş dünyasının yeni koşullarda bu gelişme dürtüsünü kaybetmemesi için düşük enflasyonu sağlamamız gerekiyor. Bu, piyasadan rahat oranlarda finansman çeken uzun vadeli yatırımların garantisidir.”

Rusya ekonomisinin 2021’deki faaliyet düzeyine yakın seyrettiğini altını çizen isim, “En kötü tahminler gerçekleşmemiş olsa da sınavların sona erdiği söylenemez” diye ekledi.

Rusya Merkez Bankası’nın Büyüme Beklentileri

Rosstat’a göre 2021 yılında Rusya ekonomisi yüzde 5,6 büyüdü. 2022’de ise yüzde 2,1 gerileme gösterdi.

Merkez Bankası uzmanları, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) 2024 yılında yüzde 0,5 ila yüzde 2,5; 2025 yılında ise yüzde 1,5 ila yüzde 2,5 oranında büyüyeceğini öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.