Yatırım yapmaya başla!

Müze ve Ören Yerleri Bayram Tatilinde Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Türkiye’de turizm hareketliliğini önemli ölçüde artıran bayram tatilinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinde aşırı yoğunluk yaşandı. Ağırlanan ziyaretçi sayıları zirveye ulaşınca rekor kaçınılmaz oldu. İşte detaylar;
Müze ve Ören Yerleri Bayram Tatilinde Ziyaretçi Rekoru Kırdı

Geride bıraktığımız 9 günlük bayram tatilinde Türkiye’nin turizm sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanmıştı. Özellikle müze ve ören yerleri rekor seviyedeki ziyaretçi sayılarıyla ilgi çekti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan verilere göre 9 günlük tatil döneminde müze ve ören yerlerini toplamda 1 milyon 124 bin 503 kişi ziyaret etti. Bayram nedeniyle uzayan 9 günlük bu süreçte rekora koşan müze ve ören yerleri, 6 Haziran’da ise 188 bin 231 kişilik ziyaretçi sayısıyla bugüne dek görülen en yüksek rakamı kaydetti.

Bakanlık yetkilileri, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında 9 günlük Kurban Bayramı tatiliyle kıyaslandığında, bu yıl %14’lük bir artışın yaşandığını belirtti.

Bu Yıl %14'lük Artış YaşandıYetkililer ayrıca uzun bayram tatillerinin müze ve ören yerlerine duyulan ilgiyi yaklaşık %60 oranında artırdığının değerlendirmesini yaptı. Bununla birlikte Ramazan Bayramı tatilinde gerçekleştirilen müze ziyaretlerinin 242 bin 548’i Müzekart kullanılarak gerçekleştirildi. Tatil boyunca müze gişelerinden gerçekleştirilen 69 bin 179 adet Müzekart satışı da yine önceki yıllardaki herhangi bir 9 günlük dönemle kıyaslandığında rekor olarak görülüyor.

Bakanlık Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü, yılbaşından bu yana 479 bin 33 adet Müzekart satışı yaptı. Sadece Türkiye vatandaşlarının satın alabildiği ve bir yıl boyunca Bakanlığa bağlı tüm müze ve ören yerlerine giriş hakkı tanıyan Müzekart’ın satışında önceki yılın aynı dönemine göre %13 artış gözlemlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre İstanbul Ayasofya Müzesi, 110 bin 82 kişi ile bayram tatilinin en fazla ziyaretçi ağırlayan müzesi oldu.

İstanbul Ayasofya Müzesi En Fazla Ziyaretçi Ağırlayan Müze OlduAyasofya’yı 104 bin 291 kişilik ziyaretçiyle Topkapı Sarayı takip ederken, Denizli Hierapolis (Pamukkale) Ören Yeri 99 bin 747 ziyaretçisiyle üçüncü, İzmir Efes Ören Yeri 72 bin 303 ile dördüncü ve Nevşehir Göreme Ören Yeri de 51 bin 911 ile beşinci sırada yer aldı.

Nevşehir Göreme’den hemen sonra ise sırasıyla Aksaray Ihlara Vadisi, Antalya Olympos Ören Yeri, Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri, Sinop Tarihi Cezaevi ile Antalya Patara Ören Yeri ziyaretçi akınına uğradı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum