Yatırım yapmaya başla!

Mutluluğun Formülünü Bulmak İsteyenlerin Kulak Vermesi Gereken Tavsiyeler

Mutluluğun Formülünü Bulmak İsteyenlerin Kulak Vermesi Gereken Tavsiyeler

Güne nasıl başlıyorsunuz? Yatağınızdan enerjiyle mi kalkıyorsunuz yoksa; “off, yine mi sabah oldu” diyerek mi? Gözünüzü açtığınızda aklınıza ilk gelenler neler oluyor mesela? O gün yapılacak işler gözünüzde büyüyor mu? İşe gitmek ya da çocuklarınız için kahvaltı hazırlamak size bir işkence gibi mi geliyor? Bu cümlelerimle tam da sizi anlattığımı düşünüyorsanız, şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Zira yukarıda söylediklerim bir tek sizin değil çoğu insanın hislerinin tercümanı. Yani, hayatın ne kadar sıkıcı, yorucu ve zor olduğunu düşünüyorsanız, üzülmemelisiniz; çünkü hiç ama hiç yalnız değilsiniz.

Tabii, şimdi burada bir çeşit grup terapisi falan yapmamızı beklemeyin. Yukarıdaki söylediklerime katılanlar, burada bir tür kaybedenler kulübü falan oluşturmayacağız elbette. Sadece çoğu insanın muzdarip olduğu bu durumdan kurtulmanın yolları hakkında konuşacağız. Zira hayat bizi zorlasa da içinde barındırdığı güzelliklerle yaşanılası yönü çok daha ağır basıyor diye düşünüyorum. Gülümsemeyi unutmuş, yaşamın güçlükleri içinde boğulmuş kişilerin bile benimle aynı fikirde olduğundan eminim. Ya da en azından bu yazıyı okuduktan sonra olacaklardır diye umut ediyorum. Sonuçta bu dünyada en fazla kaç sene kalabiliriz ki? Taş çatlasın 80 yıl! O da olmadı 90! Eee dünyaya kazık çakacak halimiz yok ya! Zaten sınırlı olan günlerimizi daha eğlenceli hale getirmek için çalışmak, sizce de mantıklı değil mi? Ama yok ben ille de sabahları asık suratımla güne başlayacağım diye diretiyorsanız da ona diyecek sözüm yok. Tercih sizin, yaşam sizin.

Benim sözüm hayatını daha eğlenceli hale getirmek isteyenlere. Mutlu bir yaşamın hasretini çekenlere. Daha mutlu bir hayat için yapılması gerekenleri aşağıdaki maddelerle öğreneceksiniz. Hem de bu listeyi her gün uygulayabilirsiniz. Evet, alışkanlık haline getirmeniz gereken bu maddeler sizin çok daha mutlu olmanızı sağlayacak. İsterseniz daha fazla uzatmadan birici maddeyle birlikte başlayalım:

Kahvaltı Yapın!

Kahvaltı Yapın!Mutlu olmak için her gün düzenli olarak kahvaltı yapmalısınız. Evet, günlük hayatın koşuşturmasında çoğu insanın atladığı bu öğün hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Gülümseyin!

Gülümseyin!Etrafınıza bir bakın. Telefonlarının içine kafalarını gömmüş insanlar, oradan oraya koşturanlar, teşekkür etmekten aciz mekanikleşmiş kişiler… Sonra hayat neden bu kadar monoton ve sıkıcı? Siz gülümsemeyi bilmezseniz, hayat size ne kadar karşılık verebilir ki? Gün içinde olabildiğince gülümseyin. Bakın, ruh haliniz nasıl da değişecek.

İçinde Bulunduğunuz Zamanı Yaşayın!

İçinde Bulunduğunuz Zamanı Yaşayın!Yani sadece bedeniniz değil, ruhunuz ve aklınız da bulunduğunuz zamanın içinde olsun. Gün içinde otomatiğe bağladığınızı fark ettiğiniz anlarda bunu yaparsanız, yaşanacak değişikliğin ne kadar büyük olduğunu siz de görürsünüz.

Yavaşlayın!

Yavaşlayın!İşe git, rapor ver, çocukları okula bırak, arkadaşlarınla konuş, partnerinle program yap, evdeki işleri planla, faturaları yatır, kendine zaman ayır, alışveriş yap… Bir güne o kadar çok iş sığdırıyoruz ki akşam olduğunda nevrimiz dönüyor ve kanepede sızıp kalıyoruz. Ancak bu durum çoğu zaman bizim işgüzarlığımızdan kaynaklanıyor. Yani bir hafta sonra da yapılabilecek bir işi, aynı gün içine sıkıştırmaya çalışıyoruz. Sonucu da robotik bir hayat oluyor. Bu nedenle arada durup yavaşlamanın ne demek olduğunu öğrenmelisiniz.

Ara Verin!

Ara Verin!Ne iş yaparsanız yapın, belirli aralıklarla kendinize izin vermek üretkenliğinizi arttırmanızı sağlayacak ve zihninizi boşaltacaktır. Bu nedenle ara vermeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki sürekli çalışmak, çok çalışmak demek değildir. Yani ihtiyacınız olduğunda küçük bir mola vermeyi unutmayın. Bu sırada sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyebilir, kahve içebilir, bir şeyler atıştırabilir ya da sadece durup kendinizi dinleyebilirsiniz.

Su İçin!

Su İçin!Ne kadar çok su içtiğinize bağlı olarak vücudunuz ve zihniniz temizlenecektir. Eğer asitli içecekler kullanıyorsanız, bu alışkanlığınızdan bir an önce kurtulmalısınız. Tükettiğiniz su miktarını arttırdıkça hem bedeninizdeki hem de zihninizdeki berraklığın arttığını göreceksiniz.

Not Alın!

Not Alın!Evet, not alma alışkanlığı edinin. Bunu sadece işinizde kullanmanız için söylemiyorum. Eğitim ve aile hayatınızda da not almayı öğrenmeniz gerekiyor. Bir kağıda, deftere ya da telefonunuza not yazabilirsiniz. Bu şekilde yapmanız gerekenleri daha kolay hatırlar ve daha iyi organize olursunuz. Sadece birkaç saniyenizi ayıracağınız bu işlemin hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını siz de göreceksiniz.

Hareket Edin!

Hareket Edin!Gün içinde hareket etmeyi ihmal etmeyin. Mesela, asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edin. Ya da öğle yemeğinizi kısa yürüyüş mesafesi olan restoranlarda yemeyi deneyin. Kendinize ayırdığınız dinlenme aralıklarında da kalkıp biraz dolaşabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama gün boyu masanızda oturup kalmayın. Bu sizi tembelleştirecek ve üretkenliğinizi azaltacaktır. Spor yapmanın insan psikolojisine olan pozitif etkisini biliyorsunuz değil mi? Uzun lafın kısası nerede hareket orada bereket, diyebilirim.

Küçük Zaferler Kazanın!

Küçük Zaferler Kazanın!Uzun zamandır bir başarıya imza atamadığınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman hedeflerinizi küçültmenin vakti gelmiştir. Daha doğrusu, kendinize yeni küçük hedefler koymalısınız. Mesela, gün içinde şu işi şu kadar zamanda bitireceğim, gibi hedefler. Bunları başardıkça, siz de küçük zaferler kazanmış olacak ve hedefinize ulaşmış olmanın verdiği keyfi yaşayacaksınız.

İnsanları Dinleyin!

İnsanları Dinleyin!İnsanları dinlemeye başlayın. Ben zaten dinliyorum, diye düşünmeyin lütfen. Çünkü gerçekten dinlemekten bahsediyorum. Yani karşınızdaki kişi konuşurken ona ne söyleyeceğinizi düşünmek yerine, onu anlamaya çalışın. Bu şekilde hem duyduklarınızdan çok şey öğrenmiş olacak hem de dinlediğiniz kişi hakkında şimdiye kadar fark etmediğiniz özellikleri göreceksiniz.

Bir Zaman Dilimi Belirleyin ve Onun Adı “Benim Zamanım” Olsun!

Bir Zaman Dilimi Belirleyin ve Onun Adı "Benim Zamanım" Olsun!Bunu gün içinde herhangi bir saat içinde yapabilirsiniz. Benim zamanım diyeceğiniz zaman 5 dakika da olabilir, 30 dakika da. Bu tamamen size bağlı olarak değişecektir. Kendiniz için belirlediğiniz bu süre içinde sizi rahatlatacak bir şeyler yapın. Örneğin; sevdiğiniz bir kitap okuyun, annenizi arayın, oyun oynayın, kahve için, kalkın ve yüzünüzü güneşe çevirin, sokak kedilerine mama verin… Yani ne istiyorsanız onu yapın. Emin olun, bu kısacık süre yüzünüzü saatler boyunca gülümsetmeye yetecektir.

Pozitif Olun!

Pozitif Olun!Biliyorum, söylemesi kolay ama pozitif olmak size gerçekten her anlamda mutluluk getirecektir. Pozitif olmak için öncelikle tüm kötümcül düşüncelerinizden uzaklaşmalı ve olayların olumlu tarafını görmeye çalışmalısınız. Örneğin, sabah kalktığınızda güne gülümseyerek başlayın. Gün geçtikçe daha da içten gülümsediğinizi fark edecek ve gününüzün en kadar iyi geçtiğini göreceksiniz. İnanın bana, pozitif olmayı öğrenirseniz mutluluğun kaynağına da erişmişsiniz demektir.

Endişelerinizi Olabildiğince Azaltın!

Endişelerinizi Olabildiğince Azaltın!Dün olanlar için pişman olmayı, yarın olacaklar için de endişelenmeyi bırakın. Sonuçta dün için yapılacak bir şey yok ve yarın ne olacağı da henüz belli değil. Bu nedenle, içinde bulunduğunuz zamanın keyfini çıkarmaya başlayın. Biliyorum, çok klişe; ama burada size “Bugünü Yaşa!” demeden de edemeyeceğim.

Nefes Alın!

Nefes Alın!Nefes almayı ihmal etmeyin. Biliyorum, sürekli nefes alıyorsunuz. Ama siz benim ne demek istediğimi anladınız. Durun ve gerçekten nefes alın. Bu konuda küçük bir araştırma yaparak doğru nefes almak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sonuçta doğru nefesin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

En Az Bir Tane Şarkı Dinleyin!

En Az Bir Tane Şarkı Dinleyin!Bu sizin için bir tür zihin egzersizi olacaktır. Hem çok kolay hem de eğlenceli olan bu egzersiz sayesinde, zihninizi rahatlatmış ve açmış olacaksınız. Yani kulaklıklarınızı takın, arkanıza yaslanın ve kendinizi müziğin ritmine bırakın. 3-5 dakikalık bu terapi size gerçekten iyi gelecek.

Negatif Olan Her Şeyden Uzak Durun!

Negatif Olan Her Şeyden Uzak Durun!Etrafınızda negatif olan ne varsa onlardan kurtulun. Bu kişi de eşya da olabilir, hiç fark etmez. Sizi kötü enerjileriyle çevreleyen ne varsa onlardan uzaklaşmanız, yararınıza olacaktır. Atalarımız ne demiş; üzüm üzüme baka baka kararır. Bu sözün doğruluğundan şüpheniz olmasın.

Kahkaha Atın!

Kahkaha Atın!Gülümsemek nasıl modunuzu değiştiriyorsa, kahkaha atmak da aynı şekilde enerjinizi yükseltecektir. Bu nedenle, size pozitif insanlarla takılın diyorum. Etrafınızda hep gülümseyen yüzler olsun. Aynı şekilde gün içinde komik bir video veya film izlemeyi de deneyebilirsiniz. Kahkaha atın ve endorfin hormonunun gücünü tüm benliğinizde hissedin.

İhtiyacı Olanlara Yardım Edin!

İhtiyacı Olanlara Yardım Edin!Başkalarına yardım etmenin kişiye ne kadar mutluluk verdiğini biliyorsunuz, değil mi? Örneğin; zor günler yaşayan bir arkadaşınızın yanında olun, yolda kalmış birine yardım edin, yaşlı bir insanın poşetlerini taşıyın, sokak hayvanları için uygun yerlere yiyecek ve su bırakın… Emin olun, bu içinizin iyilikle dolmasını sağlayacaktır. Sonuçta bu şekilde hem başkalarına hem de kendinize yardım etmiş olacaksınız.

Plan Yapın!

Plan Yapın!Günün sonunda yarın yapacaklarınızı planlayın ve bunları bir kenara not alın. Bu şekilde aklınızda olan düşünceleri kağıda dökmüş olacaksınız. Doğal olarak tüm gecenizi ertesi gün yapacaklarınızı düşünmek için harcamayacaksınız. Ertesi gün kalktığınızda tek yapmanız gereken notlarınıza bakmak ve planı uygulamaya geçirmek olacaktır. Sonuç: stressiz bir gün daha!

Uyuyun!

Uyuyun!Yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Biliyorsunuz ki günde 7.5 ila 9 saat arsında uyumamız gerekiyor. Ama biz genel olarak uykuya daha az vakit ayırıyoruz. Oysaki hem fiziksel hem de mental yorgunluğumuz ancak kaliteli bir uykuyla giderilebilir. Bu nedenle, daha mutlu ve daha eğlenceli bir hayat istiyorsak; uyku saatlerimizi düzene sokmalıyız. Sonuçta, yeterince uymanın etkilerini hem kısa hem de uzun vadede hissedeceğinizi söyleyebilirim.

Evet, listeyi siz de gördünüz. Uygulaması çok basit görünse de çoğumuz bu maddeleri görmezden geliyoruz. Oysaki yaşamı kolaylaştırmak bizim elimizde. İster bu listeyi alışkanlık haline getirin, isterseniz de aklınızdan silin atın. Her zaman söylediğim gibi tercih de yaşam da sizin! Mutlu kalın…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum