Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Mutlu Olmayı Engelleyen 10 Kötü Davranış

Mutlu Olmayı Engelleyen 10 Kötü Davranış

Ömür… Hani büyüklerimizden sık sık duyarız ya! Göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor diye! İşte o klişe bir laftan çok daha fazlası!

Daha açık söylemem gerekirse, tam anlamıyla ve tek kelimeyle yaşantımıza yön verirken, aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken bir kaide! Doğumdan ölüme kadar süren hayat yolculuğumuzda adımlarımızı atarken, hep hatırlamamız gereken bir kural! Zira zaman sürekli aleyhimize işliyor. Durdurmak istesek de vakit konusunda hiçbir şekilde cömert olmamamız gerekirken, biz inatla bol keseden dağıtsak da durum bu! Yani akreple yelkovan hızla birbirini kovalamaya devam ediyor. İşte bu nedenle, çok geç olmadan pişmanlık yaşamamak için bazı şeylerin ayrımına varmamız şart. Örneğin; kendimize yaptığımız haksızlıklar gibi! Bizim için aslında hiçbir değeri olmayan ya da ileride olmadığını anlayacağımız şeyleri, hayatımızın odak noktasına koymaktan vazgeçmek gibi! Sahte mutluluklar yerine sahici mutluluklara doğru koşmak gibi! Kısacası; kendimize yapmaktan vazgeçmemiz gereken kötülükleri fark edip, bunların hepsini bizden olabildiği kadar uzağa göndermek gibi!

Evet, aşağıdaki listede ne yazık ki pek çoğumuzun benimsediği bazı kötü yaklaşımlarla karşılaşacaksınız. İşte bu kötü yaklaşımlardan vazgeçmek ve hayatımıza yepyeni tatlar katmak için hemen şimdi harekete geçmemiz gerek. Bakalım, bu listedeki yaklaşımlardan kaçını inatla kendimize yapmaya devam ediyor ve kaçının hata olduğunu gerçekten biliyoruz.

Kıyaslamak!

Kıyaslamak!Kıyaslama yapmaktan vazgeçin! Hayatınızı başkalarının hayatlarıyla karşılaştırmayın. Görünüşünüzü, saçınızı, kilonuzu, cüzdanınızdaki parayı, kullandığınız arabayı, çalıştığınız iş yerini, sevgilinizi, kısacası sahip olduklarınızı. Asla ama asla başkalarının sahip olduklarıyla kıyaslamayın.

Mızmızlanmak!

Mızmızlanmak!Şikayet etmeyin. Sürekli bir şeyleri bahane ederek mızmızlık yapan insanlardan biri olmak yerine, sorununuzun ne olduğunu bulup ona uygun çözümler üretin. Ya da en azından çözüm üretmeye çalışın. Emin olun, bu şekilde kendinizi çok daha güçlü hissetmeye başlayacak ve kısa zaman içerisinde şikayet etmenin ne kadar anlamsız bir yaklaşım olduğunu anlayacaksınız.

Korkularla Yüzleşmemek!

Korkularla Yüzleşmemek!Korkularınızın üzerine gitmeyi öğrenin. Tabii burada size “korkmayın, bir süper kahramanmış gibi hareket edin” demiyorum; ama en azından korkularınızla yüzleşmeyi deneyin. Onlardan kaçmak yerine korkularınızı kabullenip, sınırlarınızı zorlamayı öğrenin. Her girişiminizde endişe ve korkularınız konusunda biraz daha başarılı olduğunuzu hissedecek, uğraşlarınızın meyvelerini önünde sonunda toplayacaksınız.

Sinirlerine Hakim Olmamak!

Sinirlerine Hakim Olmamak!Öfkenizi nasıl kontrol altında tutacağınızı öğrenin. Bağırıp çağırmanın, kırıp dökmenin size zarardan başka bir şey getirmeyeceğinin farkına varın. Öfke patlamalarınız sırasında yaşadığınız anlık rahatlamanın, bir sonraki öfke krizinizin çok daha şiddetli geçmesine neden olduğu gerçeğini görmeye çalışın. Yaşamınızı huzur içinde sürdürmek istiyorsanız eğer, hemen şimdi buraya tıklayarak öfke sorunsalı hususunda ne gibi adımlar atabileceğinizi inceleyin.

Maddiyatçı Olmak!

Maddiyatçı Olmak!Mutluluk söz konusu olduğunda parayı bir amaç olarak değil de araç olarak görmeyi öğrenin. Lüks arabaların, yatların, katların size sahte mutluluk vereceği gerçeğinin farkına varın. Bunlar yerine, parayla satın alınamayacak mutluluklar üzerine yoğunlaşın!

Borca Girmek!

Borca Girmek!Yok yere kendinizi borca sokmayın! Örneğin; var olan arabanızın modelini (sırf ego tatmini için) bütçenizi zorlayarak yükseltmek yerine, maddi açıdan kendinizi zorlamayacağınız zamanı bekleyin. Veya marka ürünlere sahip olabilmek için kredi kartlarınıza yüklenmeyin. Kısaca gereksiz yere borca girmeyin, şayet halihazırda ödenmesi gereken yığınla borcunuz varsa da bunları bir an önce bitirmek için akıllıca planlar yapın.

Bakınız; Borç Bitirici Olmak İsteyenler için 5 Altın Kural

Negatif Kişiler!

Negatif Kişiler!Sizi üzen yoran, hayatınızı olumsuz yönde etkileyen insanlardan acilen kurtulun! Negatif bakış açılarıyla ruhunuzu daraltan, her zaman bir şeyden dert yakınan kişilerle iletişimizi kesin. Bunun yerine size yeni şeyler katacak, kaliteli vakit geçirmenize yardımcı olacak insanları hayatınıza alın. Kısacası ruh emicilerinizi bir an önce hayatınızdan çıkartın.

Affetmemek!

Affetmemek!Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bir kenara bırakmayı ve kendinizi affetmeyi öğrenin! Onları düşünmenin size hiçbir şey kazandırmayacağını, sizi ilerlemekten alıkoyacağını aklınızın kenarına köşesine yazın. Hem bu dediğimi yalnızca kendinizi affetmek olarak da düşünmeyin. Kendinizle birlikte başkalarını affetmeyi de öğrenin. Emin olun bunu başardığınızda çok fazla şey kazanacaksınız. Mesela mı? İsterseniz, buradan affetmeyi öğrendiğinizde ne kadar kazançlı çıkacağınızı öğrenebilirsiniz.

Oldurmaya Çalışmak!

Oldurmaya Çalışmak!Bazı şeyleri zorlamaktan vazgeçin! Ama bununla size, hayallerinizin peşini bırakmanızı ya da kolayca pes etmenizi söylemediğimi belirtmeliyim. Zorlamaktan kastım; olmayacak şeyleri oldurmaya çalışmak, gerçekçi olmayan düşler için kendini parçalamak gibi yaklaşımlar! Eğer sizin hayatınızda da böyle meyletmeleriniz varsa, kendi iyiliğiniz için “kasmayı” bırakmalısınız

Kalbinin veya Mantığının Sesini Duymamak!

Kalbinin veya Mantığının Sesini Duymamak!Hayatınızı hem akıllıca yapılmış planlar hem de kalbinizden gelen sesler eşliğinde yönetmeyi öğrenin. Ne fazla duygusal ne de aşırı mantıklı bir yaklaşımı benimseyin. Kalp ve mantık ikilisini sentezleyerek, istediğiniz yolda içinize sinen adımlarla ilerlemeyi öğrenin. Ve son olarak; yukarıdaki hatalar arasında kendisininkileri fark edebilen ve bunları değiştirmeye karar veren herkese şimdiden başarılar dilerim!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum