Yatırım yapmaya başla!

Muson Korkusu ve Petrol Fiyatları Hindistan’da Yüksek Enflasyon Riskini Artıyor

Uzmanlar, artan petrol fiyatlarının ve muson korkularının, Hindistan'a yüksek enflasyon riskini artırdığı konusunda uyarıda bulunuyorlar.
Muson Korkusu ve Petrol Fiyatları Hindistan’da Yüksek Enflasyon Riskini Artıyor

Hindistan’a yükselen petrol fiyatları ve yaklaşan muson korkuları, yüksek enflasyon riskini artırabilir. Uzmanlar bu konuda uyarıda bulunurken, merkez bankasının fiyatları daha da düşürmeye hazır göründüğü biliniyor. Ama artan fiyatların daha fazla baskı yarattığı belirtiliyor.

Uzmanlar, enflasyonun çoktan düşmüş olduğunu ama önümüzdeki dönemde daha da artmasının muhtemel olduğunu söylüyorlar.

Hindistan Enflasyonunun Artması MuhtemelHollanda bankası ING Asya ekonomisti Prakash Sakpal, “En iyi durum, arkamızda kalan kalıcı düşük enflasyon oranı olacaktır. Enflasyon oranı çoktan düştü ve önümüzdeki dönemde de daha da artması bekleniyor,” dedi.

Sakpal, gıda ile petrole bağlı yakıt ve ulaştırma fiyatlarının, daha yüksek enflasyon kaynağı olarak yeniden devreye girdiğine dikkat çekiyor. Hindistan Merkez Bankası’nın uzun vadeli enflasyon hedefi yüzde 4 iken, orta vadeli hedefi yüzde 2 ila 6 arasında belirledi.

Hükümet verileri, Şubat ayında Hindistan TÜFE’sinin Ocak ayındaki %2,05’ten dört ayın en yükseği olan %2,57’ye yükseldiğini gösterdi.

Şubat Enflasyonu Yüzde 2,57Ülkede çekirdek enflasyon ise Şubat ayında yüzde 5,5 seviyesinde kaldı. Sakpal, “Böyle bir arka planla, çekirdek enflasyonun önümüzdeki altı ayda yüzde 6’nın üzerine çıkması, sadece altı ay öncesindeki seviyeye tekrar yükselmesi beni şaşırtmaz,” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, çekirdek enflasyonda enerji ve gıda fiyatlarının hariç tutulmasına karşın, artan enerji maliyetlerinin, tüketici enflasyonu üzerinde daha yüksek nakliye maliyetleri ve hanehalkının ağır benzin ve mazot kullanımı ile baskısını azaltmaya devam edeceğini belirtti.

Petrol fiyatları hafta başında 5 ayın en yüksek seviyesine çıkarak, Brent petrolü varil başına 70 doları geçti.

Brent Petrol 70 Doları GeçtiOPEC’in arz kesintileri ve ABD’nin İran ile Venezuela gibi petrol üreten ülkeler üzerindeki yaptırımları, yükselişin ana nedenleri olarak açıklandı. Aynı zamanda OPEC’te kilit bir petrol üreticisi olan Libya’daki şiddetin artması, savaşın kısa zamanda uçucu Kuzey Afrika ülkesinde siyasi fraksiyonlar arasında patlak verebileceği korkusuna neden oluyor.

Petrol fiyatları bugün Asya işlemlerinde yükseliş kaydetti ve Brent petrolü 71,04 dolardan, Amerikan ham petrolü 63,86 dolardan işlem gördü. IHS Markit Asya Pasifik baş ekonomisti Pajiv Biswas, Hindistan’ın enflasyon görünümüne olan en önemli yakın vadeli risklerin küresel enerji fiyatlarındaki potansiyel bir artıştan ve muson mevsiminin gıda fiyatlarındaki etkisinden kaynaklandığını belirtti.

Biswas, “Hindistan yerel enerji gereksinimlerine yönelik ithal petrol ve gaza büyük ölçüde bağlı olduğu için dünya petrol fiyatlarındaki artışa karşı özellikle savunmasız,” dedi.

Hindistan Petrole Karşı SavunmasızAraştırma firması Capital Economics, tüketici enflasyonundaki artışın 13 ayın en yüksek seviyesine yükselen gıda fiyatlarındaki artış ile Mart ayında yüzde 2,8 olacağını tahmin ediyor. Pazartesi günkü notunda ise sebze fiyatlarındaki keskin düşüşün dibe vurduğunu gördüğünden bahsetmişti.

Hava durumu tahminleri, bu yıl muson mevsiminin düşük yağışlara neden olabileceğini ve hasatları etkileyebileceği korkusunu tetikliyor. Hindistan Merkez Bankası, geçen hafta gıda ve yakıt enflasyonu için kısa vadeli görünümün iyi seyrettiğini belirtmiş; ancak musonun beklentileri hakkında belirsizliğin sürdüğünü söylemişti.

Merkez Bankası, geçen hafta bu yılın ikinci faiz indirimini yaparken, analistler Haziran veya Ağustos ayında başka bir indirime işaret ediyor.

RBI İkinci Faiz İndirimini YaptıAnalistler, düşük faiz oranlarının tipik olarak işletme ve tüketici harcamalarını teşvik edeceğini, ekonomiyi yükseltmeye yardımcı olacağını söylüyorlar. Ayrıca Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak önemli bir seçimden hemen önce gerçekleşen faiz indirimlerinden kuşku duyuyorlar. Çünkü daha güçlü bir ekonomi, Başbakan Narendra Modi’nin duruşunu güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Capital Economics, “Çekirdek enflasyon yükselişe geçtiğinde, daha fazla politika gevşemesinin bir hata olacağına inanıyoruz. Dahası, maliye politikası seçimlerin önünde gevşetildi. Bu nedenle daha gevşek olan para politikasından talep edilecek ek destek enflasyonu körüklüyor,” uyarısında bulundu.

Capital Economics, Hindistan Merkez Bankası’nın bağımsızlığının uzun vadeli bir endişe olduğunu ve aşınabileceğini de söyledi.

RBI Bağımsızlık EndişeleriFirma, “Politikanın hükümeti yararına gevşek kaldığına dair herhangi bir algı, merkez bankasının son beş yıldaki fiyat baskılarında kazandığı başarıyı tersine çevirebilir ve orta vadede hem enflasyon beklentilerinde hem de gerçek enflasyonda kalıcı yükselişe yol açabilir,” dedi.

Hindistan son birkaç yılda fiyat baskısını önemli ölçüde azaltmayı başardı. Dünya Bankası’ndan gelen verilere göre; TÜFE 2013 yılında yüzde 10,908 seviyesindeyken, 2017 yılında yüzde 3,328 oranında artışa işaret etti.

Sakpal, iki faiz indiriminin erken ve proaktif olmayan hareketler olduğunu söylerken, büyümenin yavaşladığına dikkat çekti.

Hindistan Faiz İndirimleri Erken GeldiMuson mevsimi ve gıda ile akaryakıt fiyatlarının artmasına neden olan petrol fiyatları gibi enflasyon üzerindeki arz yanlı etkiler konusunda, “RBI politikasının yapabileceği hiçbir şey yok,” ifadelerini de sözlerine ekledi. Buna karşın merkez bankası gelecekteki gıda ve yakıt tüketimini ayarlamak için daha yüksek oranlar kullanması gerekiyor.

Sakpal, “Para politikası talebi etkilemekte daha etkili ve gelecekteki talep çekiş fiyat baskısını önleme yönünde proaktif olarak yönlendirilmiş olabilir. Faiz oranlarını düşürmek yakıt depolarını doldurmuyor,” dedi. IHS Markit’ten Biswas ise söz konusu enflasyon rakamlarının halen merkez bankasının hedef aralığında iyi göründüğünü söyledi. Ancak çekirdek enflasyon yüzde 5’i geçti ve TÜFE’nin artması bekleniyorken, RBI’nın yakın vadede daha fazla indirim ihtimalinin düşük olduğuna işaret ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum