Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Musk Milyar Dolarlık Bağışında Okları Kendi Vakfına Çevirdi

Musk'ın 2021 Kasım ayında duyurduğu 5,7 milyar dolar değerindeki Tesla hisse bağışının kendi vakfına gittiği ortaya çıktı. Detaylar haberde;
Musk Milyar Dolarlık Bağışında Okları Kendi Vakfına Çevirdi
HABER GİRİŞ

Teknoloji milyarderi Elon Musk, 2021 yılının Kasım ayında 5,7 milyar dolar değerindeki Tesla hissesini bağışladığını açıklamıştı. Bağışın, kendi vakfına gittiği ortaya çıktı. Bağısın ardından vakfın vergi formlarında 2021 sonu itibarı ile varlık değerinin 9,4 milyar dolar olduğu görüldü.

Elon Musk’ın bu hamlesi vakfı ABD’deki en büyük kuruluşlardan biri yaptı. BloombergHT tarafından edinilen bir vergi beyannamesine göre Musk Vakfı, 2021’in sonunda 9,4 milyar dolarlık varlığa ulaştı.

Vakfın geçen sene kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yaklaşık 160 milyon dolar gönderdiği bildirildi. Bu rakam ile dünyanın en zengin kişisinin vakfının gerçekleştirdiği miktardan sıyrılarak açık ara en büyük bağış olma özelliğini yakaladı.

Elon Musk’ın Serveti 167,7 Milyar Dolar

Ünlü milyarderin gerçekleştirdiği en büyük bağışın 55 milyon dolarla Memphis merkezli St Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’ne gittiği belirtildi. İkinci sırada ise 54 milyon dolarla karbon temizleme projeleri için bir ödül oluşturmak üzere Musk’ın ortaklık kurduğu X Ödül Vakfı’na aktarıldığı söylendi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 51 yaşındaki Musk’ın kişisel servetinin 167,7 milyar dolar olduğu paylaşılıyor.

GCM Yatırım Banner

Bahsi geçen vakfın vergi formlarına göre Musk, sağ kolu olarak bilinen Jared Birchall ve Matilda Simon direktör pozisyonlarına sahip olduğu söylendi. İlgili formda başka bir çalışana dair herhangi bir kayıtın da bulunmadığı görüldü.

Musk, Eşitlik ve Varlık Vergisiyle İlgili Tartışma Yaşamıştı

BloombergHT’nin haberinde Musk’ın daha önceden aralarında Bernie Sanders ve Elizabeth Warren’ın da olduğu politikacılarla eşitsizlik ve varlık vergisiyle ilgili bir tartışma yaşadığı anımsatıldı.

Musk, 2021 Kasım ayında hayır kurumlarına 5,7 milyar dolarlık Tesla hissesi bağışladığını ancak bu paranın hangi kuruma gittiği hakkında bilgi vermemişti.

Yapılan büyük miktardaki bağışın, Musk’ın ABD tarihindeki en büyük vergi faturası olarak tanımladığı rakamı azaltmaya yardımcı olabileceği öne sürüldü. Musk, bu yıl için 11 milyar dolardan fazla vergi ödeyeceğini resmi Twitter hesabından bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın