Yatırım yapmaya başla!

MÜSİAD, Türkiye-Hindistan Ticari İlişkilerinin Geliştirilmesini Amaçlayan Bir Gezi Programı Düzenleyecek!

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Özbekistan'ın ardından şimdi de Hindistan'a yönelerek orada bir iş seyahati düzenlemeyi planlıyor.
MÜSİAD, Türkiye-Hindistan Ticari İlişkilerinin Geliştirilmesini Amaçlayan Bir Gezi Programı Düzenleyecek!

1990 yılında bu yana faaliyetlerine devam eden Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye’de ihracat faaliyetlerinin artarak geliştirilmesi ve ülkemizin dünya genelindeki önemli pazarlarda etkin bir rol oynamasını amaçlıyor. Adımlarını bu yönde atan söz konusu dernek, şimdilerde Özbekistan’ın ardından Hindistan’a yönelerek orada bir iş seyahati düzenleme kararı aldı.

MÜSİAD tarafından yapılan açıklamadan edinilen bilgiye göre Türk Hava Yolları (THY), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Confederation of Indian Industry (Hint Endüstri Konfedarasyonu) ortaklığında 14-18 Ekim tarihleri arasında bir organizasyon düzenlenecek.

Düzenlenecek bu programda Türkiye ve Hindistan arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilerek ilerletilmesi, karşılıklı yatırım yapma olanakları ve iki ülke arasındaki siyasi-ekonomik ilişkilerin iş birliği haline getirilmesi gibi önemli konular ele alınacak.

Düzenlenecek programa Hindistan Uluslararası Ticaret Odası ile Maharashtra Ticaret Sanayi ve Tarım Odası’nın destek vereceği öğrenildi.

Programa Destek Verilecek4 gün boyunca sürecek Hindistan gezisi kapsamında iş forumu, B2B görüşmeleri, ülkenin önemli kurumlarına ziyaret ve şehrin görülmeye değer yerlerinin gezilmesi gibi faaliyetler bulunuyor. Konuyla ilgili konuşma yapan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin hedef ülkeler listesinde Hindistan’ın ilk sırada yer aldığını söyledi.

Açıklamalarının devamında, özellikle son yıllarda güçlenen ekonomik yapısıyla Hindistan’ın Türkiye için büyük bir önem taşıdığını bildiren Kaan, Hindistan’ın orta sınıflı 400 milyonluk bir nüfusa sahip olduğuna işaret etti. Elinde bulundurduğu yüksek alım potansiyeliyle Hindistan’ın önemli bir hedef pazar konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından hedef olarak belirlenen dört ülke arasında Hindistan’ın yer aldığını anımsatan Kaan, %7 seviyesindeki büyüme ortalamasıyla en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğunu belirtti. Tüm bu kapasitelerinden kaynaklı olarak Türk iş insanlarının Hindistan’a ilgi duymaya başladığını ifade etti.

İki ülke arasındaki ilişkilere yönelik açıklamalarını sürdüren Kaan, dünyanın en büyük 6. ekonomisine sahip Hindistan’dan 2018 yılında 150 bin turistin Türkiye’ye geldiğini bildirdi.

Dünyanın Altıncı Büyük EkonomisiKaan, ilerleyen dönemlerde Hindistan’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında artış olması için çabalanacağını belirtti. Ayrıca son yıllarda Türkiye’nin Hindistan’a 500 milyon dolarlık yatırım yaptığını hatırlattı ve bu miktarın sonraki yıllarda daha fazla olacağının haberini verdi.

Kaan’ın ardından konuşan MÜSİAD Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi Başkanı Tevfik Dönmez, Hindistan’ın 1,3 milyar liralık nüfusa ve 2,6 trilyon dolarlık GSYİH hacmine sahip olan güçlü ekonomilerden biri olduğunu belirtti. Bu ülkenin Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu vurguladı.

Dönmez, Türkiye ve Hindistan arasında şu anda 8 bin 657 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu açıklarken, bu rakamı Türk iş adamlarının karşılıklı faaliyet ve artan yatırımları sayesinde gelecek dönemlerde üst seviyelere taşımayı hedeflediklerini bildirdi.

Görüş bildiren bir diğer isim olan MÜSİAD Hindistan Temsilcisi Naci Torba, diğerlerinin açıklamalarıyla benzer olarak, Hindistan’ın başta nükleer enerji, sivil havacılık, ilaç, uzay ve teknoloji gibi alanlarda Türk iş insanları için önemli fırsatları elinde bulundurduğuna dikkat çekti.

Torba, Asya bölgesinin en önemli ülkelerinden olan Hindistan’ın Türklerle köklü bir geçmişe dayanan ilişkisi olduğundan söz etti. Bunun yanında söz konusu ülkenin altın, mermer, yağlı tohumlar, metal cevherleri ve turizm sektörü gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren firmalar açısından da önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum