Yatırım yapmaya başla!

Dolar 4,90’ı Aşarken MÜSİAD Başkanı’ndan 4,30 Üstü için Köpük Yorumu Geldi

Dolar, Fitch Ratings'in Türk bankaları hakkında yaptığı olumsuz yorumun ardından 4,90'ı aştı. MÜSİAD Başkanı ise kurda en yüksek seviyenin 4,30, bunun üstünün köpük olduğu söyledi.
Dolar 4,90’ı Aşarken MÜSİAD Başkanı’ndan 4,30 Üstü için Köpük Yorumu Geldi

Dolar, Japonya, ABD ve İngiltere merkez bankalarını toplantılarının gerçekleşeceği haftaya 4,85’ten başladı. Öğleden önce kademeli olarak yükselen kur, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türk bankaları için yaptığı uyarı sonrasında 4,90’ın üzerini gördü.

Yapılan açıklamada Türk bankalarının performansında bu yıl bozulma olduğu söylenirken, negatif görünümlerinin çeşitli riskler içerdiği ifade edildi. Öte yandan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan’dan dolar kuru için maksimum seviyenin 4,30 olduğu yorumu geldi.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, dolar kuru için maksimum seviyenin 4,30, bunun üstünün ise köpük olduğunu söyledi.

Şu an dolar kurunun iş dünyası için ihracat açısından çok iyi bir yerde olduğunu söyleyen Kaan, yıl sonuna doğru 5 liraya çıkmasını öngördüklerini belirtti. Merkez Bankası’nın faiz kararı hakkında da yorum yapan Kaan, birilerinin faizle piyasaya ayar vermesini doğru bulmadıklarını dile getirdi.  Fitch sonrası atağa geçen dolar saat 14:40’ta 4,8914 liradan işlem görüyor.

Kaan’a göre küresel ticaret savaşlarından Türkiye olumlu anlama etkilenecek.

Daha ekonomik ve köprü pozisyonu olan yerlere yatırım yapıldığını, ABD ile Çin arasında başlayan ve küresel bir ticaret savaşı haline gelen durumda Türkiye olarak fayda sağlayacağımızı vurguladı. Son günlerde rahip Brunson olayı ile yorumda bulunan Kaan, ABD’nin bize sürekli dayatmalarla gelmemesi gerektiğini, ekonomik açıdan çok fazla sıkıntıya girmeyeceğimizi belirtti.

Dünyanın yeterince büyük olduğunu, bu nedenle ABD’nin bu tür yaklaşımlarına hiç gerek olmadığını dile getirdi.

MÜSİAD Başkanı Kaan, Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler arasında ilk sırada ABD’nin yer aldığını, bu yüzden söz konusu gerilimlere hiç gerek olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BRICS görüşmelerini değerlendiren Kaan, Afrika ile ticaret olanaklarını artırma sürecinin hızlanacağını, Türkiye’nin özel davetli olarak katıldığı bu görüşmelerin etkilerinin önümüzdeki dönemlerde hissedileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum