Yatırım yapmaya başla!

Bakan Murat Kurum Şehirlerin Yeniden Şekillendirileceğini Söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Mekansal Strateji Planı'nın detaylarını paylaşarak, belirli stratejiler doğrultusunda şehirlerin yeniden yapılandırılacağını söyledi.
Bakan Murat Kurum Şehirlerin Yeniden Şekillendirileceğini Söyledi

Türkiye Mekansal Strateji Planı Farkındalık ve İstişare Toplantısı’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, arazi ihtiyacı olan iç ve dış yatırımların önünü açacaklarını, planlarını en az 50 yıl ileriyi görecek şekilde yaptıklarını ve şehirleri belirli bir stratejiye göre yeniden şekillendireceklerini söyledi. Bakanlığın 100 günlük vizyoner çalışmaları çerçevesinde bu planı başlattıklarını belirten Kurum, yakın ve uzun vadede hayata geçirilecek projeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bakan Murat Kurum, Almanya, Hollanda, Çin, Norveç ve Güney Kore gibi ülkelerin ülke düzeyinde mekansal plan yürüttüklerine değindi.

Kurum yaptığı konuşmada, mekansal planın sosyal-ekonomik ve çevre politikaları ile stratejilerini mekanla ilişkilendirerek mekansal gelişmeleri yönlendiren, ülke bütününde ve gerekli görülen bölgelerde hazırlanan bir plan olduğunu dile getirdi.

Sosyal-ekonomik politikaların mekansal organizasyonunun sağlanmasının yanında yatırımların ülke ölçeğinde birebir ilişkilendirilerek uyumlaştırılması için ülke genelinde onaylamış 1/100000 ölçekli çevre düzeni planları dahil mevcut mekansal planları yönlendirecek mekansal stratejik bir planının yeni bir yaklaşımla hazırlanması gerektiğinin herkes tarafından bilindiğini söyledi.

Bakan Murat Kurum, Mekansal Strateji Planı’nın hangi politikaları içerdiğini anlattı.

İlgili kuruluşlar ile işbirliği yapılarak hazırlanmasının bu planın başarısını artıracağını ifade eden Kurum, koruma ve kullanmaya, ikilim değişikliğine, şehirlerin gelişme yön ve eğilimleri ile nüfus öngörülerine, afetlere, kentsel dönüşüme ve kırsal alanların geliştirilmesine ilişkin politikaları içerdiğini dile getirdi. Plan çerçevesinde potansiyel yatırım alanları oluşturduklarını, Türkiye Mekansal Strateji Planı’nın şehirlerin ayrışmasına ve kırsal alanların yok oluşuna karşı geliştirilen bir aksiyon planı olduğunu sözlerine ekledi.

Ülkelerin kalkınma hızının kentleşme oranı ile doğru orantılı olduğunu söyledi.

Son 50 yıllık gelişim sürecinde nüfus ve ekonomik faaliyetlerin oldukça yoğunlaştığını, sanayinin çeşitli kolları ile tarım ve turizm gibi farklı sektörlerde markalaşmış şehirlerimizin birer birer ortaya çıkmaya başladığını belirten Kurum, söz konusu planın yer seçimi doğru yapılmamış yatırımlara, yanlış arazi kullanımına, altyapı yetersizliklerine, estetik ve silueti bozan yapılaşmalara, şehrin kimliğini bozan yanlış uygulamalara karşı geliştirilmiş bir proje olduğunu dile getirdi.

1950 yılında Türkiye’de yaşayan nüfusun %25, günümüzde ise %88 seviyelerine yükseldiğini, kırsal alandan şehirlere yapılan göçlerin çarpık kentleşmeyi beraberinde getirdiğini sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir şehirler oluşturmak için en az 50 yıl ileriyi görecek şekilde plan yapılması gerektiğini dile getirdi.

Çevre, altyapı, ulaşım ve kentsel dönüşüm gibi alanlarda son 16 yıl içerisinde büyük işler yaptıkların vurgulayan Kurum, sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda parçacıl planlamadan uzaklaşarak ileriye dönük planlama yapmak zorunda olduklarını söyledi. Hızlı göç sebebiyle yatırım ve nüfusun büyükşehirlerde yoğunlaştığını, bu durumun beraberinde çarpık kentleşme, doğal çevrenin hasarı, gecekondu alanlarının artması, altyapı yetersizlikleri, doğal afetlere karşı dayanıksız yapılar ve artan trafik sorunlarını beraberinde getirdiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum