Yatırım yapmaya başla!

Hindistan’ın En Zengin Adamı İkonik Oyuncak Perakendecisi Hamleys’i Alıyor

Hindistan'ın en zengin adamı Mukesh Ambani, dünyanın en eski oyuncak perakendecisi Hamleys'i satın alıyor...
Hindistan’ın En Zengin Adamı İkonik Oyuncak Perakendecisi Hamleys’i Alıyor

Dünyanın en eski oyuncak perakendecisi Hamleys, Hindistan’ın en zengini Mukesh Ambani’nin sahibi olduğu Reliance Industries’in İngiliz ikonunu satın almayı kabul etmesiyle Çin kontrolünden Hindistan kontrolüne geçiyor. Reliance Brands’ın Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamaya göre Hintli grup, 250 yıllık zinciri Hong Kong’da listelenen C Banner International Holdings Ltd’den almak için anlaşma imzaladı.

Reliance anlaşmanın fiyatını açıklamasa da C Banner 2018 yılında Hamleys ile ilgili olarak 49.8 milyon dolarlık marka değeri zararı yazmıştı. Kesinti, oyuncak perakendecisinin defter kıymetini yüzde 36 azaltarak 626 milyon yuan seviyesine düşürmüştü.

Öte yandan Çinli grup Hamleys’i 2015 yılında Fransız Groupe Ludendo’dan 100 milyon sterlin karşılığında almış ancak o zamandan sonra İngiliz satın alımları konusundaki isteği yatışmıştı.

Hamleys Çinli Grup Hintli Grup Geçiyor Geçen yıl da Fraser House’nin yüzde 51’ini satın alma planlarından vazgeçmişti. Milyarder Mukesh Ambani’nin sahip olduğu Reliance Industries’in satın alması ise Hintli holdingin yurtdışı bir perakende markasındaki ilk atılımını temsil etti. Bu arada Reliance Industries’in dünyanın en büyük tek lokasyonlu ham petrol rafinerisi olduğu, perakende ve telekomünikasyon alanındaki girişimler yoluyla kendisini tüketiciye yönelik bir deve dönüştürme yolunda ilerlediği aktarıldı.

Reliance Brands’in CEO’su Darshan Mehta da satın almaya ilişkin; “İkonik Hamleys markasının ve işinin dünya çapında edinimi Reliance’ı küresel perakende cephesine yerleştiriyor” dedi.

Hamleys Reliance Küresel Perakende Yerleştirecek Hamleys, 1760 yılında kurulmuş ve Londra’nın merkezindeki Regent Caddesi’ndeki amiral gemisi mağazasıyla dünya çapında tanınmıştı. Reliance da oyuncak satıcısının 18 ülkede 167 mağaza işlettiğini ve çoğunun Hindistan’da olduğunu belirtti. Aynı zamanda Hintli şirket, ülkede 29 şehirde 88 mağazanın işletmesiyle marka için en büyük franchise hakkına sahipti.

Hindistan’ın önde gelen mobil telekom oyuncusu olarak tanınan Reliance Industries, Hindistan’da faaliyet gösteren Amazon ve Walmart’la rekabet edebilmek için geleneksel mağazalarını online atılımlarla birleştiriyor. Bir süpermarket operatörü de olan Reliance, gelir ve mağaza sayısı açısından halihazırda ülkenin en büyük fiziksel perakendecisi olarak tanınıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum