Dolar (%-0.46) 13.5192
Euro (%-0.99) 15.428
Sterlin (%-0.62) 18.5261
Ons (%-0.29) 1816.60
Gram (%-0.71) 789.66
Çeyrek (%-0.71) 1291.10
THYAO (%-1.95) 28,22
ASELS (%-0.66) 24,14
PETKM (%-0.94) 9,51
EUR/USD (%-0.33) 1.14148
USD/JPY (%0.04) 114.19
EUR/GBP (%-0.16) 0.8344
Petrol (%2.63) 84.28
Gümüş (%-0.76) 22.985
Bitcoin (%-1.43) 42929.83
Ethereum (%-0.30) 3341.38
Bist100 (%0.11) 2,072.93

Mükemmel Ebeveyn Olmak için Yapmanız Gereken 45 Şey

Mükemmel Ebeveyn Olmak için Yapmanız Gereken 45 Şey
04 Ekim 2016 | 11:09 Son Güncelleme: 05.06.2017 / 18:28:29
Yorum

Ebeveynlik, bu hayattaki en zor işlerden birisidir. Herkes, muhteşem bir ebeveyn olmak ister ama kimse, bunun nasıl olacağını size anlatamaz. Çünkü bu, çoğunlukla içgüdüseldir. Her zaman mükemmel olmak zor ama en azından her gün, çocuğunuza onu sevdiğinizi bir şekilde göstermelisiniz. Ona, ne olursa olsun yanında olduğunuzu ve güvende olduğunu hissettirin. Bunların yanı sıra, sizlere yardımcı olabilmek için ben de bir liste yaptım.

İşte, mükemmel ebeveynler olabilmek için yapmanız gereken 45 şey:

 1. Her şeyi düzeltmeye çalışmayın: Elbette, çocuğunuzun ara sıra yardıma ihtiyacı olacak. Fakat her seferinde ona yardım etmeyin. Bırakın kendisi uğraşmaya çalışsın. Diğer şekilde onu sadece hazıra alıştırmış olursunuz. Çocuğunuzun nelere ilgili olduğunu anlamaya çalışıp, o konuda gelişmesine yardımcı olabilecek şeyler yapmasını sağlayın. Böylelikle, ona yapabileceğiniz en büyük yardımı yapmış olursunuz.
 2. Paylaşabildiğiniz kadar tecrübenizi paylaşın: Spor, siyaset, tarih, moda ve başka her türlü konu hakkında az da olsa bilgi edinmesine yardımcı olun.
 3. Haftanın bir günü evde ne yenileceğine bırakın o karar versin: Sizin yedikleriniz her zaman onun iştahını kabartmayabilir. Bir gün o neyi yemek istiyorsa siz de onu yiyin. En kötü ihtimalle, bir kereliğine fast food yemiş olursunuz. Hem her zaman, o sağlıklı brokoliler iyi gelmez insana, değil mi?
 4. Disiplin ve cezalandırmanın iki farklı şey olduğunu unutmayın: Yoksa çocuğunuz yakında size binbir çeşit yalan söyleme yolları olduğunu öğretebilir.
 5. En azından haftada bir gün birlikte 15-20 dakika kitap okuyun: Belki de bir kitap kurdu yetişmesine yardımcı olursunuz, kim bilir?
 6. Ailece vakit geçirin: Ailece vakit geçirmek; çocuğunuzun sizi, sizin de çocuğunuzu tanımanız için mükemmel bir fırsattır.
 7. Hatalı olduğunuzda kabul edin: Çocuğunuz, bunu sizden öğrenirse haklıymış gibi davranabilir. Bu durum da ileride sizin için büyük bir problem haline gelebilir.
 8. Ailenizin sizi yetiştirirken kullandığı yöntemlerin hepsi doğru olmayabilir: Onlardan örnek alınacak ve alınmayacak dersler olduğunu kabul edin ve sizler çocuğunuza daha dikkatli davranın. Sonuçta zaman değişiyor, değil mi?
 9. Bir şeyleri öğrenmesi için ona baskı uygulamayın: Çocuğunuza uygulayacağınız baskı, sadece ufak yaşlarda işe yarayabilir ama büyüdüğünde ise size tepki göstermeye başlayabilir.
 10. Çocuğunuz için yüksek hedefler belirleyin: Potansiyelini o yönde ilerletmeye çalışın ama gerçekçi olmayı da unutmayın.
 11. Sorumluluk sahibi olmayı küçük yaşta öğretin: Bunu en güzel bir evcil hayvan alarak sağlayabilirsiniz. Bunun yanında; oyuncaklarını kutuya geri koyması ya da çöpleri yerlere atmaması gerektiği gibi şeylerle de biraz da olsa sorumluluk sahibi olmayı aşılayabilirsiniz.
 12. Çocuğunuza her gün onunla ilgilendiğinizi gösteren sorular sorun.
 13. Günde en azından bir öğün beraber yiyin: Ne konuşulduğunu ya da ne yapıldığını hatırlamayabilir ama bu geleneği asla unutmayacaktır.
 14. Birden fazla çocuğunuz varsa hepsini eşit sevin: Yalnız unutmayın ki hepsi de farklı açılardan özel.
 15. Sınıflandırmayı öğretmeyin: İnsanlara durumlarına göre değil, kişiliklerine göre değer vermesini sağlayın.
 16. Çocukla çocuk olun: Beraber şakalar yapın, zillere basıp kaçın. Bir arkadaşı gibi yaklaşın ki her konuda sizinle konuşabileceğini bilsin.
 17. Genç diye fikirlerini dinlememezlik yapmayın: Sizin tarafınızdan ciddiye alınmadığını fark ederse başkalarına da fikirlerini sunmaktan kaçınacaktır.
 18. Yaratıcılığını arttıracak şeylerle oynamasını sağlayın: Lego ya da bloklar gibi “nereye çekersen oraya gelecek” oyuncakları tercih edin. Bu, çocuğunuzun yaratıcılığını arttırmakta önemli bir rol oynayacaktır.
 19. Harika zamanların tadını çıkartın: Ebeveyn olmak inişli – çıkışlı zamanlardan geçmenize sebep olabilir. Bu yüzden güzel bir an yakaladığınızda olabildiğince tadını çıkarın.
 20. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın: Komşunun, akrabanın veya dıdısının dıdısının dıdısı çocuklarıyla sakın kıyaslamayın. Mutlaka onlarla aynı başarıları gösterecek diye bir şey yok.
 21. Kararlarını etkilemeden gelecek hakkında düşünmesine yardımcı olun.
 22. Yalnızca salonda televizyon bulundurun: Bu, ailecek daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
 23. Güneşten koruyucu kremi yaz aylarında sürmesi gerektiğini hatırlatın: Vücudunun yanıp kıpkırmızı olmasını istemezsiniz, değil mi?
 24. Okul gezilerini beklemeyin, çocuğunuzu gezmeye götürün: Müzeler, parklar veya tarihi yerler gibi yerlere beraber gidin. Mümkün olduğunca bilgilendirmeye çalışın.
 25. İlgi duyduğu şeylerle alakalı hediyeler alın: Örneğin, yıldızları seviyorsa teleskop alabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun konu hakkında iyice kendini geliştirmesini sağlar.
 26. Sizin için yaptığı şeyleri görünebilecek yerlere koyun: Yaptığı şeyleri takdir ederek ve gurur duyduğunuzu göstererek cesaretlenmesinde yardımcı olabilirsiniz.
 27. Çocuğunuzu en ilginç arkadaşlarınızla tanıştırın: Örnek alacağı tek kişi olmayın. Başarılı arkadaşlarınızla tanıştırın. Hikayelerini anlatın. Kim bilir, belki onlardan da ilham alırlar.
 28. Alacağı kararlarda seçim hakkı sunun: Böylelikle ileride kendi başına karar vermesi daha kolay olacaktır.
 29. Evinizin bir köşesini onun için oyun alanı haline getirin.
 30. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin.
 31. Biraz büyümeye başladığında 4 – 5 sene öncesine yaptığı olayları anlatın.
 32. Çocuğunuza onunla vakit geçirmekten keyif aldığınızı söyleyin: Beraber yaptığınız şeylerde onun kadar eğlendiğinizi söylemeyi unutmayın.
 33. Yemek yaparken size yardım etmesine izin verin: İleride en azından, aç kalmayacak kadar yemek yapmayı bilse yeterli.
 34. Ona her gün sarılın.
 35. Çocuğunuzla bir şey yaparken telefonunuzdan uzak durun: İleride insanların yüzüne bakmayıp telefonla uğraşıp duran bir insan olsun istemiyorsunuzdur sanırım?
 36. Akrabalarını ve arkadaşlarını öpmesi ya da sarılması için zorlamayın: Kendileri yapmak istediklerinde zaten yapacaklardır.
 37. Mümkün olduğunca yaptığı her komik ve başarılı şeyi kaydetmeye çalışın: Büyüdüğünde onun için harika anılar olacaktır.
 38. Öğüt verdiğiniz konuları yerine getirecek mi diye kontrol edin.
 39. Haftada bir kere “film gecesi” düzenleyin: Hem ucuz hem de eğlenceli. Daha güzel ne olabilir ki?
 40. Çocuğunuzun ödevlerine yardım edin: Eğitimine katkı sağlamaya çalışın.
 41. Ona dürüst olmayı öğretin: Herhangi bir olayda onun sözünü başka kimseninkine değişmeyin.
 42. Yürüyüşlere çıkartın: Doğadan keyif almayı küçükken öğrenmesi daha iyi olacaktır. En azından şehir hayatından sıkıldığında, soluğu nerede alacağını bilir.
 43. Çocuğunuzun size karşı olan hüznüne veya sinirine 10’a kadar saymadan önce cevap vermeyin: Sinirliyseniz ağzınızdan her şey çıkabilir. Çocuğunuzu kırmamaya çalışın. Bağırıp çağırmak otoriteyi sağlamaz. Öncelikle size saygı göstermesi lazım.
 44. Duygusal yakınlık gösterin: Yürürken elinden tutun, bir işi başardıktan sonra beşlik çakın.
 45. Onunla çocukmuş gibi konuşmayın: Tıpkı bir yetişkinmiş gibi davranın. Hayatta başına gelebilecek olaylardan bahsedin.

Çok fazla insan tanıyorum, ailesi için “madem bakamayacaksınız, niye çocuk yapıyorsunuz o zaman?” diyen. Çocuklarınızın sizden nefret etmesine sebep olmayın. Onlara elinizden gelenin en iyisini verin. Her an onlar için ve onlarla yaşayın. Çünkü sizin bu dünyaya bırakacağınız tek mirasınız, çocuklarınız…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar