Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Muhammed Ali’nin “1970 Silver Shadow Rolls Royce”u Açık Artırmaya Çıkıyor!

Rolls Royce'nin en güzel eserlerinden olan Silver Shadow'un en anlamlısı satılıyor. Çünkü o, Muhammed Ali'ye aitti...
Muhammed Ali’nin “1970 Silver Shadow Rolls Royce”u Açık Artırmaya Çıkıyor!
HABER GİRİŞ

İki yıl önce aramızdan ayrılan Muhammed Ali, 20. yy’ın gelmiş geçmiş en iyi boksör ve sporcusu olarak gösterilir. 21 yıl ringlerden inmeyen ağır siklet boks şampiyonu 56 kez  en büyük başarıya imza attı. Ölümünün ardından, araba merakıyla da bilenen Muhammed Ali’nin ilk olarak 1976 Alfa Romeo Spider‘ı satışa çıkmıştı. O aracı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Klasik araba tutkunu boksörün bir de sizi eski zamanlara alıp taşıyan bir gümüş eseri satışa çıkıyor. Bunun ne anlam ifade ettiğini açıklamak bir hayli zor! Takdir edersiniz ki Roll Royce’un ışıltısını kaybetmeyen deri koltuklarında şampiyonların şampiyonu oturdu! Gelin hep beraber Muhammed Ali’nin Silver Shodow’unun durumu nasılmış bakalım!

R.R Silver Shadow Cabrio’nun bakışları günümüzde de değişmedi!

Paratic Placeholder 640x360Böyle bir seri o yıllarda kalsa da, bugün ki selefi 2016’nın en lüks otomobili seçilen Rolls Royce Dawn dur. Ondan öncesinde de sanırız Phantom Drophead Coupe modeliydi.

Dünya şampiyonu boksörün ağır abi spor arabası, marka tarihinin en uzun süreli üretilen modeli.

Paratic Placeholder 640x360Edindiğimiz bilgilere göre Silver Shadow 1965-1980 yılları arasında 30 bin adet üzerinde üretilmiş. Lüks serinin çoğu salon tipi olsa da coupe ve cabrio modelleri de epeyce üretilip satılmış.

Denilene göre Ali bu arabayı yenilmez ünvanlı George Foreman’ı devirdikten sonra almış.

Paratic Placeholder 640x360TV tarihinin en heyecanlı maçı olarak söylenen Muhammed Ali vs George Foreman boks maçının ardından kazanan bu gümüş prensi kapmayı başarmış. O da görüldüğü üzere Ali olmuş!

Şimdi Kayıt Olun
Rolls Royce 5 Ekimde Place Albert de Knokke Le Zoute Hotel’e getiriliyor.

Paratic Placeholder 640x360Zamanında bu araba New Jersey’den 12 bin Sterline alınmış. Manevi değerinin sonundaki sıfır adedi çok olsa da maddi olarak bu aracın 250.000 dolara satılması bekleniyor.

Gösterge paneli Silver Shadow’un 4.474 mil yani 7 bin km‘de olduğunu gösteriyor. Bu doğruysa bu otomobil garajından hiç çıkartılmamış. Öte yandan neredeyse yarım asırdır ayakta kalmayı başaran İngiliz atının kokpit parçalarının kalite seviyesi günümüze bile fazla.

Alıştığımız devasa motoru 6.2L hacme sahip bir V8! Böyle otomobillere sahip olmak kolay değil. Kolay olmadığını birçok nedenle açıklayabiliriz.

Birincisi 50 yıldır dünyada olan bir aracın iyi kötü bakımlı olanını bulmak zor. Diğer kısımda restore işlemleri var ve yapılması hiç de kolay değil. Ayrıca Muhammed Ali’ninki gibi temizini buldunuz zaman da fiyatı devreye giriyor. Sonuç olarak bahsettiğimiz Rolls Royce Silver Shadow, sahibinden ötürü diğerlerinden daha fazla değerli ve anlamlı oluyor…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.