Paylaşım

Müftülere Nikah Yetkisi Veren Düzenleme Meclisten Geçti


 

Son günlerin en çok tartışılan konularından birisi olan müftülere nikah yetkisiyle ilgili son karar TBMM genel kurulunda verildi. İşte detaylar..

Hükumetin günlerdir üzerinde çalıştığı 130 maddelik torba yasa tasarısının en dikkat çeken ve tartışılan maddelerinden birisi olan müftülere nikah kıyma yetkisiyle ilgili nihai karar verildi. Yapılan düzenleme mecliste yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla kabul edildi ve müftülere nikah kıyma yolu açılmış oldu.

Yapılan düzenleme başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşunun tepkisini çekmişti. Hatta ülkenin çeşitli yerlerinde tasarının geri çekilmesi için bir takım protesto ve gösteri yürüyüşleri düzenlenmişti. Ancak hükumet meclise getirilen tasarıda geri adım atmadı ve müftülerin nikah kıyması artık yasal olarak mümkün hale geldi.

Hükumet Cephesi Resmi Nikahtan Bir Fark Olmadığını Savunuyor

Teklif edilen yasa tasarısı hem komisyon görüşmelerinde hem de TBMM’de hararetli tartışmaların yaşanmasına sebep oldu. Hükumet ise gelen eleştirilere karşı yapılan düzenlemenin resmi nikahtan bir farkı olmadığını belirtiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında “Hangi memurla yapılırsa yapılsın kıyılan nikah aynıdır ve resmidir. Evlendirme işlemlerinde müracaattan, tören yerine, düzenlenecek belgeden memurun giydiği cübbeye kadar belediye evlendirme memurunun uyguladığı Türk Medeni Kanunu Evlendirme Yönetmeliği hükümlerini aynen il ve ilçe müftülükler de uygulayacaktır. Yapılacak evlendirmeler hiçbir farklılık göstermeyecektir.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Soylu, ibadethanelerde resmi nikah kıyılamayacağını da sözlerine ekledi.

CHP: Yapılan Düzenleme Anayasaya Aykırı!

Günlerdir konuşulan yasa tasarısına en büyük tepki ana muhalefet partisi CHP’den geldi. Tasarıyla ilgili partisi adına söz alan CHP Bartın Milletvekili Muhammed Rıza Yalçınkaya, yapılan düzenlemenin hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını dile getirdi.

Müftülere nikah yetkisi veren düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğunu belirten Yalçınkaya, “İtirazımız dini nikaha değildir. Dini nikah zaten ülkemizde serbesttir. Ben de inancım gereği imam nikahını kıydırmış bir insanım. Dini nikaha bir engel, itiraz yoktur. Tartışmaların odağı da dini nikah değildir. Sorun; çağdaş hukuk devletiyle çatışan bir ortama zemin hazırlanmasıdır” diyerek konuyla ilgili tepkisini dile getirdi..

Karşılıklı tartışmaların yaşandığı yasa tasarısı TBMM Başkanvekili tarafından milletvekillerinin oylamasına sunuldu ve tasarı oy çokluğu ile kabul edildi. Böylelikle Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle bundan böyle müftüler nikah kıyabilecekler. Ayrıca nikah kıyma yetkisine sahip olan müftüler isterlerse bu hakkı imamlara devredebilecekler.

Çok konuşulan düzenleme sosyal medyada da büyük yankı buldu. Düzenleme pek çok kesimden tepki çekerken yapılan değişikliği doğru bulanlar da mevcut. İşte sosyal medyadan en dikkat çeken tepkiler…

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın