Yatırım yapmaya başla!

Mubadala, MENA’da Teknolojiye 250 Milyon Dolar Yatıracak

Abu Dabi’nin devlet yatırımcısı Mubadala, Pazartesi günü yeni MENA teknoloji fonlarının Orta Doğu’dan gelen girişimlere 250 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.
Mubadala, MENA’da Teknolojiye 250 Milyon Dolar Yatıracak

Abu Dabi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden girişimler için 250 milyon dolarlık bir yatırımla teknoloji sektörü çabalarını iki katına çıkardı.

Abu Dabi’nin devlet yatırım kolu Mubadala, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) teknoloji fonlarının yerel teknoloji geliştirme merkezi Hub71’i artırmaya yardımcı olacak şirketlere ve girişim fonlarına yatırım yapacağını duyurdu.

Hub71, bu yılın başlarına BAE hükümetinin ekonomisini çeşitlendirmeye yönelik daha büyük bir çabasının parçası olarak başlatılmıştı.

Hub71 BAE Ekonomi çeşitlendirme Parçası Microsoft ve SoftBank da Abu Dabi merkezli programın ortakları arasına katılmıştı. Hub71, bölgedeki mağaza kurma girişimlerini teşvik etmek için ofis alanı ve sağlık hizmetleri gibi teşvikler sunuyordu. BAE’deki Abu Dabi ve Dubai gibi devletlerin yanı sıra Orta Doğu’daki diğer ülkeler de kısmen petrole bağımlı endüstrilere güvenlerini azaltmak amacıyla yerel teknoloji ekosistemlerine giderek daha fazla fon pompalıyordu.

Pazartesi günkü basın açıklamasında Mubadala Capital yöneticisi Ibrahim Ajami, BAE ve daha geniş bölgede büyük miktarda kullanılmayan potansiyel olduğunu belirterek şöyle dedi:

Mubadala BAE Geniş Bölge Kullanılmayan Potansiyel “Daha fazla evde yetiştirilen yenilikler geliştirmek, olağanüstü yetenek çekmek ve Emirlik’te gelişen bir teknoloji endüstrisinin gelişimini hızlandırmak için doğru yoldayız” dedi. Ajami, yeni MENA teknoloji fonlarının Mubadala’nın dünyanın dört bir yanındaki teknoloji şirketlerine yatırım yapan on yıllık deneyimine dayanacağını söyledi.

Devlet yatırımcısının Softbank’ın Vizyon Fonu I’e 15 milyar dolar taahhüt ettiği ve devlet yatırımcısı Mubadala’nın teknoloji portföyüne 2007 yılında ABD’li yonga üreticisi Advanced Micro Devices’da 770 milyon dolarlık hisse ile başladığı bilgisi de verildi.

Orta Doğu odaklı yeni fonların ilk yatırımı, Bayzat adında Dubai merkezli bir işletmeye doğru yöneldi. Şirketlerin İK yönetiminin otomasyonuna yardımcı olan Bayzat, Hub71’de faaliyet gösteren ilk şirketlerden biriydi. İlaveten Abu Dabi devlet yatırımcısı Mubadala, Ağustos ayında yönetimi altındaki varlıklarının 2018’de yüzde 80 arttığını ve küresel sektörlere yatırım yapmaya devam ettiğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum