Yatırım yapmaya başla!

1997 McLaren F1 GTR Longtail 25R’ın Restorasyonu 21 Sene Önce Saklanan Parçalarla Yapıldı!

Mclaren'in 19997 yılında sadece 3 adet ürettiği F1 GTR'lardan birisi tepeden tırnağa yenilendi...
1997 McLaren F1 GTR Longtail 25R’ın Restorasyonu 21 Sene Önce Saklanan Parçalarla Yapıldı!

McLaren’in gerçekten arabadan anlayan, onu geliştirebilen ve rakipleri karşısında tehlikeler yaratmasını sağlayacak bir ekibi var. Onun da ismi MSO yani McLaren Special Operations birimi. Markanın yeni veya eski, özel olan her şey bu ekibin atölyesinden çıkıyor.

90’lı yıllarda McLaren F1 çılgınlığını hatırlamayan yoktur. 1997 yılına gelindiğinde Le Mans yarışalarına hazırlanan bir F1 GTR Longtail ortaya çıkartılmıştı. İkonik F1’in temellerinde geliştirilerek MSO, sivil asfalt yollarda da gidebilecek şekilde hiper aracını ayarlamıştı. Ekip, bir F1 GTR yenileme programı hazırlamış ve bunu da 21 sene önce sakladığı parçalarla yapmış…

F1 GTR Longtail , kapsamlı bir yenileme programına alınmış.

McLaren F1 GTR Longtail YenilemeMSO, seneler önce F1’i yeniden hayata geçireceğini bilerek kutular içerisinde bir depoda model parçalarını 21 senedir saklamış. Aracın dış kısım parçalarının neredeyse hepsi yeni.

McLaren MSO projesinde, o yıllarda yalnızca 3 adet üretilen 25R’ın sıfır halini yapılmış.

McLaren F1 GTR Longtail RestorasyonBurun kısımından mavi başlayıp, yan kısımlarda kırmızı ve siyah rengin buluşturulması çok acayip görüntüler veriyor. Michelin ve Kenwood logolarının bile yedeği varmış.

Tavan hava girişiyle McLaren GTR 2018 yılında bile çoğu hiper otomobilden havalı duruyor.

McLaren F1 GTR Longtail Boya RengiBMW ile yükseldiği yıllarda tarihin unuttuğu spor otomobiller listesinin en hızlı üyelerinden birisiydi.

Restorasyon tam 18 ay sürmüş!

McLaren F1 GTR Longtail Arka Görünüm21 yıl önceki konteynerlere neden parçaların saklandığını şimdi daha net anlıyoruz. Ekip, gövde panellerinin tamamını yenileriyle değiştirebilsin diye!

Bu araç yarıştığı dönemlerde bir kısmı yanarak zarar görmüş.

Hasar sonrası McLaren aracı tamir ederek Japon bir takıma satmış. Yeni sahipleri de 2005 yılına kadar F1 GTR ile yarışmış. Sonrasında ise 11 yıl aranın ardından araç İngiltere’ye geri getirilmiş.

Yapılan bu restorasyon en iyiler arasına girebilir.

McLaren F1 GTR Longtail MotoruMSO, GTR Longtail‘in özgünlüğünü, hizmet ömrünü, geçmiş hayatını ve orijinalliği için bir belge ve kitapçık hazırlamış. Böylelikle hem aracın değerinde artış olacak hem de yeni sahibi “Orijinallik Sertifikası”na sahip olmuş olacak.

F1 GTR, 31 Ağustos – 2 Eylül 2018 tarihleri arasında Hampton Court Concours of Elegance‘de sergilenecek. Ancak fiyat konusu tam olarak belli değil. Sizce de 21 önce saklanan parçalarla F1 GTR’ın restore edilmesi bir nevi zaman yolculuğu olmamış mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum