Yatırım yapmaya başla!

Asya Piyasalarında Japon Endeksinin 14 Ayın En Düşüğünü Görmesi Korkuttu

Asya piyasalarında 14 ayın en düşüğüne gelen Japon menşeli endeks, korkutucu olarak yorumlandı. Ticaret gerilimi kaynaklı bu düşüşün detayları;
Asya Piyasalarında Japon Endeksinin 14 Ayın En Düşüğünü Görmesi Korkuttu

Asya piyasaları Çarşamba günü, MSCI Asya Japonya menşeli endeks 14 ayın en düşük seviyelerine gerilerken, Çin’in ABD’ye yönelik uygulamak istediği yaptırımlar için Dünya Ticaret Örgütü’ne buluşma talebinde bulunacağı yönündeki haberler düşüşü körüklüyor.

  • Asya pazarına ard arda gelen satışların ardından Wall Street’teki büyük hisse senedi piyasalarında oldukça sert düşüşler kaydediliyor,
  • Çin, ticaret anlaşmazlığı konusunda ABD’ye yaptırım uygulamak için 21 Eylül’de dünya ticaret örgütü ile görüşmeye hazırlanıyor,
  • Bazı yatırımcılar ABD merkez bankası tarafından faiz artırımı beklentilerini EM para birimleri için fırtına habercisi olarak niteliyor.
Nikkei 225 piyasa endeksi 22,604.61 seviyesinden kapanış yaparak yüzde 0,27 değer kaybederken, Kore Kospi’si ticaret gününü yatay seyretti.

Nikkei 250 Endeksinde Düşüşler Devam EdiyorAvustralya’da ASX 200 finans sektöründe 0,39 oranındaki azalmanın etkisi ile yüde 0,06 oranında hafif bir düşüş yaşadı. Hong Kong’taki Hang Seng endeksinde ayı piyasası galip geldi ve 15:08 itibarıyla yüzde 0,54’lük düşüş gösterdi. Anakaradaki pazarlar düşüş eğilimini sürdürürken, Şangay Kompoziti (SSE Composite) 0,656.11 seviyesinde yüzde 0,33 daha düşerken, SZSE Component endeksi işlem gününü 1,403.60 seviyesinde bitirerek yüzde 0,407 oranında değer kaybetti.

Geniş MSCI Asya Japon endeksi, 506,30 ile yüzde 0,26 düşüş gösterirken 2017’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Dow Jones endüstri endeksi Wall Street’teki gecede işlem gününü 25,971.06 seviyesinden kapatarak 114 puan civarında sona erdi. Nasdaq endeksi yaklaşık 0,61 artışla 7,972.47 seviyesine ulaşırken, S&P 500 yüzde 0,37 oranında artarak 2,887.89 seviyesine geldi.

21 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan toplantıda Çin’in yaptırım uygulamalarına izin talebinde bulunacak.

Dünya Ticaret Örgütüne ABD'ye Yönelik Yaptırım Talebi21 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan toplantıda Çin’in yaptırım uygulamalarına izin talebinde bulunacak olması ekonomik güç merkezleri arasındaki gerginliği artırırken diğer taraftan Cuma günü başkan Trump istediği taktirde Çin ithalatlarına 267 milyar dolarlık gümrük vergisi getirmeye hazır olduğunu açıkladı. 

Kasım ayında İran’a yönelik ABD yaptırımlarının arkasında kalan petrol piyasaları, 2019’da ham petrol üretiminde daha yavaş büyüme beklentilerini yansıtacak şekilde tahminlerin düşmesine neden oldu.

Petrol Fiyatları ABD'nin İran Yaptırımlarını İzliyorPetrol fiyatları önceki kazanımlarının bir kısmını kaybetmesine rağmen yüksekliğini korudu. Küresel ham petrol vadelileri varil başına 79,36 $ artışla yüzde 0,39 oranında yükselirken, ABD ham petrol geliri varil başına yüzde 0,82 artışla 69,82 $ seviyesinde kaydedildi. Küresel ticaret ve petrol piyasalarındaki son gelişmeler, bazı yatırımcıların son zamanlarda gerileyen gelişmekte olan ülkeler para birimleri üzerinde ihtiyatlı davranlarına neden oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum