Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MSB: Boğazdaki Mayın Benzeri Cisim Emniyete Alındı

İstanbul Boğazı’nda yaşanan mayın endişesi nedeniyle boğaz çift yönlü trafiğe kapatıldı. Gerekli açıklama Milli Savunma Bakanlığı’ndan geldi.
MSB: Boğazdaki Mayın Benzeri Cisim Emniyete Alındı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Boğazı’nda Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası’nda ilk olarak ticari bir gemi tarafından fark edilen bir cisimle hareketlilik yaşandı. Mayına benzetilen cisim için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri anında harekete geçti.

Söz konusu cisim Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sualtı Savunma Timleri (SAS) timleri tarafından incelendi.

Ardından da Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkine SAS süratle intikal ettirilmiştir. Mayın benzeri cisim SAS timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.” ifadesine yer verildi.

İnceleme nedeniyle İstanbul Boğazı çift yönlü gemi trafiğine kapatıldı. Söz konusu endişenin nedeni ise Ukrayna’nın Odessa’dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz’e bıraktığı mayınlar oldu. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bilgide, mayınların çıpalarından kopup, fırtına nedeniyle İstanbul’a kadar ulaşma ihtimali olduğu söylenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu