Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB Bakanı: Mayınların Menşeine İlişkin Kesin Bilgi Yok

İstanbul Boğazı açıklarında bulunan mayınlarla ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, Ukrayna’da kalan Koca Yusufların durumunu da açıkladı.
MSB Bakanı: Mayınların Menşeine İlişkin Kesin Bilgi Yok
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, Ukrayna’daki son durum ve Karadeniz’deki mayınlara ilişkin açıklama yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik komutanlarının katıldığı video konferans toplantısında, çatışma bölgesindeki son durum ele alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkemizin, milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, bekası, hak ve menfaatlerinin korunması için hem içeride hem de sınır ötesinde kendilerine verilen görevi en iyi şekilde yapmak için azimle çalıştığını dile getirdi.

Geçen hafta Bulgaristan, Polonya, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, İngiltere ve İtalya Savunma Bakanları ile görüştüğünü söyledi. Bu görüşmelerde Ukrayna’daki gelişmelerin yanında ülkeler arasındaki savunma ve güvenlik konuları hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı.

Ukrayna’daki sivillerin tahliyesi ve insani yardım konularının yanı sıra mayınla mücadele konusunun da gündeme geldiğini ifade etti.

Açıklamasında, “Bölgedeki istikrarın sürdürülebilmesi ve herhangi bir tırmanmaya sebebiyet vermemek için bizim mayın avlama gemilerimizle, uçaklarımızla ve diğer unsurlarımızla bu konudaki mücadeleyi yaptığımızı belirttik. İhtiyaç durumunda kıyıdaş ülkelere de yardımcı olabileceğimizi söyledik. Daha önce ortaya çıkan üç mayını emniyetli bir şekilde etkisiz hale getirdiğimizi, dışarıdan herhangi bir birlik ve unsur getirmenin bu aşamada uygun olmayacağına yönelik değerlendirmemizi ifade ettik.” sözlerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

İstanbul Boğazı’nda tespit edilen mayınların menşei konusunda ellerinde kesin bir bilgi olmadığını ve kesin bir veri olmadan yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi. Ancak incelemelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Mayınla mücadele ekiplerinin teyakkuz halinde olduğunu, deniz ve hava kuvvetleriyle birlikte mücadelenin devam ettiğini söyledi.

Ukrayna’ya insani yardımın devam edeceğini belirten Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımız devlet başkanları ile bizler de bakanlarla görüşerek faaliyetlerimizi koordine etmeye ve bir an önce ateşkese ulaşmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.

Ukrayna’ya insani yardım götüren ve Koca Yusuf olarak bilinen iki tane A400M nakliye uçağı, hava sahasının kapatılması üzerine geri dönüş yapamamıştı. Bakan Akar, uçakların sağlam olduğunu ve şartlar düzelince yurda getirileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.