Yatırım yapmaya başla!

Mozilla’dan Sesle Kontrol Edilecek Scout Tarayıcısı Geliyor!

Dünyanın önde gelen tarayıcı geliştiricilerinden Mozilla, ses ile kontrol etme imkanı tanıyan yeni bir tarayıcı geliştiriyor.
Mozilla’dan Sesle Kontrol Edilecek Scout Tarayıcısı Geliyor!

İnternet ortamında en çok kullanılan tarayıcılardan birisi hiç kuşkusuz Firefox olmaktadır. Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde Firefox 60 güncellemesini yayınlamıştı. Tarayıcının geliştiricisi olan ve kar amacı gütmeyen kuruluş Mozilla’nın geliştirici ekibi yeni bir tarayıcının üzerinde çalışmalar yapıyor.

Ancak ekibin üzerinde çalıştığı tarayıcı ile Chrome, Edge, Opera gibi rakiplerinden bir adım öteye geçmeyi amaçlıyor. Mozilla ekibi önümüzdeki hafta gerçekleştireceği tanıtım etkinliğinde ses ile kontrol imkanı veren Scout adlı tarayıcısına dair özellikleri açıklaması bekleniyor.

Ses ile Kontrol Edilecek İlk Tarayıcı

Mozilla’nın geliştirme aşamasında olduğu Scout projesi, ses ile kontrol edilecek ilk tarayıcı olacak. Şirket yetkilileri yaptığı açıklamalarda geliştirme sürecinin başında oldukları belirtiliyor. Projenin zaman içerisinde geliştirilmesi ve gitgide daha büyük bir hal alması planlanıyor.

Scout projesi için Firefox’un yapay zekadan faydalanması bekleniyor. Bu alanda Amazon, Alexa, Apple Siri dünyanın önde gelen dijital asistanları arasında gösteriliyor. Mozilla’nın da bu devleri takip etmesi hedefinin büyük olduğunu gösteriyor. Özellikle Chrome ile kıyasıya bir rekabet halinde olan Mozilla, yeni projesi ile seviye atlayacak gibi görünüyor.

Tarayıcı Dünyasına Yeni Soluk Gelecek

Mozilla’nın geliştirme aşamasında olduğu Scout tarayıcısı ile bilindik tarayıcılar tarihe gömülecek diyebiliriz. Klavye ve mouse yerine ses ile kontrol edilecek yeni tarayıcı ile bir devrin başlangıcı gerçekleşecek. Kişiler gitmek istedikleri web sayfasını ya da herhangi bir metnin okunmasını sesli komut vererek gerçekleştirebilecekler.

Scout ile en çok merak edilen konulardan birisi ise uygulamanın başlı başına bir tarayıcı mı olacak yoksa başka tarayıcılarla uyum içinde çalışan bir ses kontrol uygulaması mı olacak bilinmiyor. Ancak Mozilla resmi kaynaklarından gelen bilgilere bakacak olursak, projeyle ilgili daha net bilgilerin ortaya çıkması için bir süre daha beklemek gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum