Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mozilla, Firefox Tarayıcısına Ekleyeceği VPN Eklentisi için Testlere Başladı

Mozilla, Firefox tarayıcısı için kullanıcıların beğenisini kazanacak VPN eklentisi geliştiriyor.
Mozilla, Firefox Tarayıcısına Ekleyeceği VPN Eklentisi için Testlere Başladı
HABER GİRİŞ

Günümüzde internet kullanımının artması ile beraber tarayıcıların kullanım oranı da sürekli yükseliyor. Tarayıcı pazarında en büyük paya Google’ın Chrome tarayıcısının sahip olduğu biliniyor. Diğer yandan Firefox, Opera, Edge gibi tarayıcılar geliştirdikleri yeni özellikler ile daha fazla kullanıcıya sahip olmak istiyor. Tarayıcıların kullanıcılara daha iyi deneyim sunması için üçüncü parti eklentiler geliştiriliyor.

Son yıllarda özellikle ülkemizde erişim yasaklarının yaygınlaşması ile beraber VPN kullanımında artış yaşanıyor. Dünya genelinde de çeşitli amaçlar ile kullanıcılar VPN servis sağlayıcılar ile çeşitli hizmetler alıyorlar. VPN uygulamaları genellikle tarayıcılara üçüncü parti olarak indiriliyor.

Son günlerde ise tarayıcıların geliştiricileri kendi VPN uygulamaları ile kullanıcıları üçüncü parti eklentilere olan gereksinimini azaltmak istiyor. Bilindiği üzere Opera uzun zamandır dahili VPN uygulaması mevcut. Benzer bir eklenti önümüzdeki günlerden itibaren Firefox için de kullanıma sunulacak.

Firefox VPN Hizmeti Geliştiriyor

Firefox VPN Hizmeti Geliştiriyor

Mozilla’nın geliştirdiği Firefox tarayıcısı geçmiş yıllarda Explorer faciasından sonra kullanıcılara ilaç gibi gelmiş ve milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Devam eden yıllarda ise Chrome, Opera gibi rakip tarayıcıların sahneye çıkması ile beraber Firefox sürekli güç kaybetti. Buna rağmen tarayıcı Chrome’dan sonra en çok kullanıcı sayısına sahip yazılım olmayı sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Mozilla tarayıcısının kullanıcı sayısını artırmak için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Şirket Firefox Private Network adını verdiği VPN hizmetini test etmeye başladı. Mozilla Vakfı tarafından test sürecine alınan VPN uygulaması kullanıcı gizliliğini esas alıyor. VPN üzerinden internete bağlanan kullanıcılar Google Analytics, Yandex Metrica gibi araçlar tarafından takip edilemeyecek.

Mozilla, üzerinde çalıştığı VPN uygulamasının beta sürümünü yayınladı ve önümüzdeki günlerde kararlı sürümünü sunmaya hazırlanıyor. Mozilla Vakfı konuyla ilgili duyurusunda Test Pilot adı altında bir programa sahip olduklarını ve ileriki günlerde başka tarayıcılara da bu hizmeti vermeyi planladıklarını belirtiyor.

Firefox Kullanıcıları Koruyacak

Firefox Kullanıcıları Koruyacak

Günümüzde kullanımda olan başlıca VPN servisleri kullanıcıların veri gizliliğini esas alıyor. Firefox Private Network hizmeti kullanıcılar IP adresini 3. parti yazılımlardan koruyacak ve veri güvenliğini sağlayacak. Mozilla ekibi VPN hizmetleri ile kullanıcıların alışveriş işlemlerini bile güvenli bir şekilde yapabileceğini belirtiyor. Hizmet bu alanda önde gelen CDN ve DNS servis sağlayıcısı olan CloudFlare tarafından sağlanacak.

Test süreci şu an için sadece ABD’de yapılıyor. Önümüzdeki günlerde farklı bölgelerde testin genişletilmesi ve en sonunda kararlı sürümün yayınlanması bekleniyor. Mozilla ayrıca bu servisin ilk dönemde ücretsiz olacağını ancak daha sonraki günlerde ücretlendirme yapabileceğini belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde Mozilla’nın Firefox tarayıcısına ücretli abonelik seçeneği getireceği ve yeni özellikler sunacağı gündeme gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın