Yatırım yapmaya başla!

Mozilla, Firefox’a Üçüncü Parti Kaynaklardan Eklenti Yüklenmesini Engelliyor

Mozilla, popüler tarayıcısı Firefox’u dış kaynaklardan yüklenen eklentilere kapatmaya hazırlanıyor.
Mozilla, Firefox’a Üçüncü Parti Kaynaklardan Eklenti Yüklenmesini Engelliyor

Mozilla popüler tarayıcısı Firefox’a yönelik yeni özellikler yayınlamaya devam ediyor. İnternet tarayıcılarının sahip olduğu güvenlik seviyesi kullanıcıların sahip olduğu veriler açısından büyük önem teşkil ediyor. Son olarak tarayıcıya geçtiğimiz günlerde karanlık mod ve gelişmiş izlenme korumasını eklediğini duyuran Mozilla, güvenlik anlamında yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere web tarayıcıları için kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak adına çok sayıda eklenti geliştiriliyor.

Bu eklentilerin büyük bölümü kullanıcıların verilerine erişim sağlayabilir. Dolayısıyla çeşitli güvenlik riskleri ortaya çıkabiliyor. Firefox 2002 yılından beri kullanıcılara hizmet veriyor. Tarayıcı eskisi kadar popüler olmasa da hatırı sayılır bir kullanım oranına sahip. Özellikle Chrome tarayıcısının hızlı yükselişi Firefox’un eski günlerini aramasına neden oldu. Mozilla, Firefox kullanıcılarının güvenliğini gözeterek yeni bir karar aldı. Gelecek güncelleme ile tarayıcı dışarıdan yüklenen eklentilere kapanıyor.

Firefox’a Yeni Güvenlik Önlemi

Firefox’a Yeni Güvenlik Önlemi

Mozilla geçtiğimiz yıl Facebook ile beraber izinsiz veri paylaşma suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı. O dönem yaşananlardan sonra şirket, Facebook ile olan bağını koparma kararı almıştı. Bir yeni güvenlik önlemi ise tarayıcıya yüklenen üçüncü parti eklentiler ile ilgili. Bilindiği üzere internetten indirilen pek çok uygulama, beraberinde eklentisini tarayıcıya kurabiliyor. Ancak geçmişte yaşanan pek çok olay bu özelliğin kötüye kullanıldığını ortaya koydu.

Sideloading adı verilen yöntem ile Firefox’un yükleme dizinine XPI uzantılı dosya atılıyordu. Bu tarz eklentilerin büyük bölümünde kötü amaçlı yazılım tespit edildi. Mozilla bu durumun önüne geçmek adına 2020’nin Şubat ayında yayınlayacağı Firefox 73 sürümüne yeni bir özellik getiriyor. Gelen özellik ile dışarıdan indirilen yazılımların tarayıcıya eklenti kurmasının önüne geçilecek. Yeni sürüme kadar kurulmuş olan eklentiler bu şekilde kullanılabilir durumda olacak.

Kullanıcıların yeni özelliği nasıl karşılayacağı ise merak konusu. Bu şekilde kullanılan sayısız eklenti mevcut. Firefox’un kendisini bir nevi dışarıya kapatması güvenlik açısından sevindirici bir gelişme. Tabi kullanım deneyiminin nasıl etkileneceğini önümüzdeki süreçte göreceğiz. Eklenti indirmek isteyen kullanıcılar için en güvenli yöntemin Mozilla’nın kendi mağazası olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum