Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Firefox’un Ücretli Abonelik Sistemi için Kesin Kararını Vermedi

Mozilla popüler tarayıcı Firefox’un ücretli abonelik seçeneğini yanlışlıkla duyurduğunu açıkladı. Şirket geleceğe dair yapacağı ise henüz netleşmiş değil.
Mozilla Firefox’un Ücretli Abonelik Sistemi için Kesin Kararını Vermedi

İnternet tarayıcıları dünya genelinde milyonlarca kullanıcın web sitelerine bağlanmasına aracılık ediyor. Günümüzde en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome olmaya devam ediyor. Diğer yandan Firefox, Opera ve Edge gibi tarayıcılar da hatırı sayılır kullanıcı sayısına sahip. Geçmiş yıllarda Firefox’un çıkışı ile beraber en popüler tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Chrome’un zaman içerisinde hızla yükselişi dengeleri hızla değiştirdi.

Mozilla ise yapmış olduğu değişiklikler ve güncellemeler ile Firefox’u eski günlerine kavuşturmak için canla başla çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde tarayıcının ücretli bir destek planına sahip olacağı ortaya çıkmıştı. Mozilla’nın kullanıcılara aylık abonelik desteği sağlayarak çeşitli ayrıcalıkları sunacağı belirtilmişti. Tarayıcının geliştiricisinden gelen son açıklama planın yanlışlıkla duyurulduğu ve halen karar verme aşamasında olduğu öğrenildi.

Mozilla Değerlendirme Aşamasında

Mozilla Değerlendirme Aşamasında

Eylül ayının ilk günlerinde Mozilla tarafından yapılan duyuruda Firefox’un kullanıcılara ücretli hizmet seçeneği sunacağı ve bir takım ayrıcalıklar getireceği belirtilmişti. Mozilla Enterprise Client Support adıyla sunulacak hizmet kullanıcılara aylık 10 dolar ücret ile sunulacaktı. Üstelik bu abonelik tek platformu kapsıyordu. Yani masaüstü için almış olduğunuz bir aboneliği mobil uygulamada kullanmak mümkün olmuyordu.

Aylık abonelik sistemi ile Firefox’un kullanıcılara yeni bir platform üzerinden özel raporlar sunması bekleniyordu. Ayrıca kullanıcıların Mozilla ile iletişime geçerek tarayıcının yeni sürümlerine dair görüşlerine yer verilmesi sağlanacaktı. Ancak Mozilla açıklamasında böyle bir süreç için daha zaman olduğunu ifade etti.

Bir şirket sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında duyurunun yanlışlıkla yapıldığını belirterek, “Açık bir alanda çalışıyoruz. Bu nedenle sık sık görüşülmekte olan fikirler tamamen bitirilmeden önce kamuya duyuruluyor. Müşterilerin bu ücretli destek hizmetini şu anda kullanabileceklerini belirten yazı, yanlış bir biçimde yayınlanmıştı. Bu sebeple düzelttik” diye konuştu.

Ücretli Abonelik İlerde Sunulabilir

Ücretli Abonelik İlerde Sunulabilir

Mozilla sözcüsünün yaptığı açıklamalar şirketin ücretli abonelik seçeneğine sırtını dönmediğini ve düşünme aşamasında olduğunu gösteriyor. Görünen o ki ilerleyen günlerde tarayıcı geliştirmiş olduğu planını hayata geçirecek ve kullanıcılara ücretli abonelik seçeneği sunacak.

Şirket sözcüsü bu konuyla ilgili değerlendirmesinde “Firefox’un kurumsal yol haritasında bu paralı hizmet bulunabilir ancak dediğimiz gibi bu konu üzerinde hala çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurumsal tekliflerimizi geliştirmeye devam ettikçe bu hizmetlerin neleri içereceği hakkında daha fazla detayı sizlerle paylaşacağız, o zamana kadar bizi takipte kalın.” diye konuştu.

Firefox’un ücretli bir abonelik seçeneği sunması kullanıcılardan ne derece ilgi görür bilinmez. Halihazırda Chrome, Opera gibi yüksek kullanım deneyimine sahip tarayıcılar mevcut. Edge’in de Chromium altyapısı ile yeniden geliştiriliyor olması rekabetin önümüzdeki günlerde daha da kızışacağını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum