Yatırım yapmaya başla!

Mozilla, Google Ekibinin Firefox’ta Keşfettiği Güvenlik Açığı için Güncelleme Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde Google Project Zero ekibi tarafından Firefox’ta tespit edilen güvenlik açığı için Mozilla kritik güncelleme yayınladı. Kullanıcılardan tarayıcılarını güncellemesi istendi.
Mozilla, Google Ekibinin Firefox’ta Keşfettiği Güvenlik Açığı için Güncelleme Yayınladı

Mozilla’nın popüler tarayıcısı Firefox, Chrome kadar olmasa da dünya genelinde oldukça yüksek kullanıcı kitlesine sahip. Pek çok uygulamada ve platformda olduğu gibi internet tarayıcılarında da yüksek riske sahip güvenlik risklerine rastlamak mümkün oluyor.

Geçtiğimiz günlerde böyle bir riske Firefox’ta rastlandı. Sıfır gün güvenlik açıklarını tespit etmesi ile tanınan Google Project Zero ekibi geçtiğimiz günlerde Firefox’ta yüksek seviye güvenlik riski tespit etmişti. Mozilla, ortaya çıkan güvenlik riskine karşı kolları sıvadı ve Firefox için sorunu ortadan kaldıran bir güncelleme yayınladı.

Şirket yaptığı duyuruda yeni yamanın indirilebilir durumda olduğunu ve kullanıcılardan tarayıcılarını son sürüme güncellemelerini tavsiye etti. Tespit edilen güvenlik açığı ile siber saldırganların milyonlarca kullanıcıyı hedef alabileceği belirtilmişti.

Mozilla Kullanıcıları Uyardı

Mozilla Kullanıcıları Uyardı

Günümüzde gerek masaüstü gerek mobil cihazların büyük bölümü internet ağına bağlı durumda. Kullanılan uygulamalarda olması muhtemel güvenlik açıkları, milyonlarca kişinin veri güvenliğini tehlikeye atıyor. Google tarafından kurulan Project Zero ekibinden bir mühendis, tespit ettiği güvenlik açığına dair Mozilla ekibini bilgilendirmişti. Mozilla yapılan bilgilendirme sonrası işe koyuldu ve açığı ortadan kaldıracak yeni bir yama yayınladı.

Şirket kullanıcıların tarayıcılarını son sürüme güncellemeleri hususunda uyarıyor. Normalde tarayıcılar arka planda otomatik olarak kendilerini günceller. Ancak Mozilla yine de kullanıcıların tarayıcılarının sürümlerini kontrol etmesini istiyor. Güncellenmiş tarayıcıların Firefox 67.0.3 ve Firefox ESR 60.7.1 adına sahip olması gerekiyor.

Mozilla güvenlik riski ile ilgili yaptığı açıklamada “Array.pop’taki sorunlar nedeniyle, JavaScript nesnelerini işlerken bir tür karışıklık güvenlik açığı ortaya çıkabilir. Bu, çökmeye yıl açacak durumlara neden olabilir. Bu kusuru kötüye kullanan hedeflenmiş saldırıların bilincindeyiz.” ifadelerine bulunmuştu.

Korsanlar İstediğini Yapabiliyor

Korsanlar İstediğini Yapabiliyor

Google Project Zero ekibinin Firefox’ta yakaladığı güvenlik açığı son derece yüksek riske sahip. Siber korsanların hedef aldıkları Firefox kullanıcılarında istedikleri kodu çalıştırabildiği belirtildi. Sorunun tüm bilgisayar kullanıcılarını etkileyebileceği ifade edilmiş ancak iOS ve Android gibi mobil platformlarda herhangi bir durum yaşanmadığı açıklanmıştı.

Siber saldırganların bu yolla Firefox üzerinden kullanıcıların kripto paralarına ulaşmak istediği tahmin ediliyor. Firefox bugün itibariyle tarayıcı pazarında yüzde 10 paya sahip. En büyük rakibi Chrome ise yüzde 65’lik pay ile pazarı adeta domine etmiş durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum