Yatırım yapmaya başla!

Mozilla’dan Firefox için Eklenti Geliştirenlere Kötü Haber Geldi

Mozilla almış olduğu karar ile Firefox tarayıcısına kısıtlı sayıda eklentiye izin verecek.
Mozilla’dan Firefox için Eklenti Geliştirenlere Kötü Haber Geldi

İnternet tarayıcıları her geçen gün yeni özellikler ile güncelleniyor ve kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Günümüzde en çok kullanılan web tarayıcılarının başında Google imzalı Chrome geliyor. Chrome’dan sonraki kullanıcıların başlıca alternatifi ise uzun yıllardır Mozilla tarafından geliştirilen Firefox tarayıcısı olmakta. Mozilla geçtiğimiz günlerde yeni özellik ve iyileştirmelerin dikkat çektiği Firefox 73 sürümünü yayınladı.

Kullanıcılara farklı deneyimler sunmak adına web tarayıcıları için geliştirilmiş çok sayıda üçüncü parti eklenti bulunuyor. Bu eklentiler uygulama geliştiricilere önemli bir gelir kaynağı sağlıyor. Tabi geçmişte tarayıcı mağazalarında pek çok eklentinin kullanıcı verilerini izinsiz toplaması ile gündeme geldiği biliniyor. Mozilla ise Firefox kullanıcılarına daha güvenli bir deneyim sunmak adına bu eklentilere yönelik yeni bir karar aldı. Önümüzdeki dönemde Firefox için eklenti sayısında kısıtlamaya gideceği açıklandı.

Mozilla’dan Eklenti Düzenlemesi

Mozilla’dan Eklenti Düzenlemesi

Chrome’dan sonra en çok kullanılan web tarayıcısı Firefox’un eklenti yönetimi için önemli bir gelişme yaşandı. Mozilla yaptığı açıklama ile Firefox eklentileri arasından sadece tavsiye edilenlerin kullanılmasına izin vereceğin iduyurdu. Bu da çok sayıda üçüncü parti eklentinin tarayıcı mağazasında önümüzdeki günlerden itibaren yer almayacağını gösteriyor. Yeni sistem Firefox’un daha sonraki sürümlerinden itibaren uygulamaya konacak. Tahminler yeni sürümün yaz aylarında kullanıma sunulacağı yönünde.

Bu tarihten itibaren Firefox için sadece tavsiye edilen eklentilerin kullanılmasına izin verilecek. Bu eklentilerinin sayısının 100 adet ile sınırlanması planlanıyor. Kullanıcılar tarayıcılarına bu eklentileri kendi istekleri doğrultusunda kurabilecek. Yani halihazırda yüklü olarak gelmeyecek. Mozilla yeni döneme dair açıklamasında sevilen eklentiler arasında yer alan Privacy Badger, NoScript, Facebook Container, LastPass, HTTPS Everywhere gibi yazılımların yeni Firefox sürümünde de bulunacağını belirtiyor.

Mozilla’nın daha önce geliştirmiş olduğu Preview Nightly kullanıcılarının da Firefox Preview’e otomatik olarak geçirileceği açıklandı. Bu taşıma işleminin önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor. Mozilla’nın yeni tarayıcısı için son düzenlemeleri yaptığı ifade ediliyor. Bilindiği üzere Firefox açık kaynak kodlu bir yapıya sahip. Bu da tarayıcıya yönelik pek çok uygulamanın geliştirilmesine zemin hazırlıyor. Firefox için eklenti hazırlayan çok sayıda uygulama geliştiricinin alınan son karardan zararlı çıkacağı söylenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum