Yatırım yapmaya başla!

Mozilla, Firefox için Eklenti Geliştirenlere Güvenliğe Yönelik Yeni Kural Getirdi

Mozilla popüler tarayıcısı Firefox için kullanıcıların güvenliğini gözeten bir karar aldı.
Mozilla, Firefox için Eklenti Geliştirenlere Güvenliğe Yönelik Yeni Kural Getirdi

İnternet tarayıcıları kullanıcıların bu deneyimini olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyen başlıca yazılım araçları arasında yer alıyor. Chrome, Firefox, Opera, Edge gibi başlıca tarayıcılar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Google’ın popüler tarayıcısı Chrome bu alanda rakiplerine göre çok daha yüksek bir pazar payına sahip. Google’ın tarayıcısına en yakın alternatif olarak Mozilla’nın geliştirmiş olduğu Firefox’u gösterebiliriz.

Mozilla tarayıcısını sürekli geliştiriyor ve kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde Mozilla’nın tarayıcısı Firefox, 15 yılı geride bıraktı. Yeni özellikler kazanmaya devam eden tarayıcı son olarak kullanıcıların güvenliğine yönelik bir karar ile gündeme geldi.

Mozilla, Firefox için eklenti geliştirenlerden iki faktörlü kimlik doğrulamasını zorunlu tutacağını duyurdu. Kullanıcılar kullandıkları tarayıcılara çok sayıda üçüncü parti uygulama indiriyor ve bunlar çoğu zaman güvenlik ihlallerine neden olabiliyor. Mozilla bu duruma karşı bir önlem almış görünüyor.

Firefox Uzantıları için Yeni Dönem

Firefox Uzantıları için Yeni Dönem

Firefox tarayıcısı ilk olarak 2002’de geliştirildi ve kullanıcılara sunuldu. Mozilla tarayıcısını piyasaya sürdüğünde “Para için değil, insanlık için internet” sloganı ile yola çıkmıştı. Bilindiği üzere kullanıcıların Firefox’a üçüncü parti uygulama ve eklentiler indirmesini sağlayan bir çevrimiçi mağaza mevcut. Uygulama geliştiriciler kendi uzantılarını burada yayınlıyorlar. Bu uzantılar kullanıcı bilgilerini ele geçirebildiği gibi içerisinde kötü amaçlı yazılımlar içerebilir.

Şirket bununla ilgili geçtiğimiz ay dışarıdan uzantı yüklenmesine izin vermeyeceğine yönelik karar alarak güvenliğe yönelik bir karar almıştı. Mozilla’dan yapılan yeni duyuru mağazada yer alan uygulamaların geliştiricilerini ilgilendiriyor. Firefox kullanıcıları için uzantı geliştirmek isteyen kişiler artık iki faktörlü doğrulama özelliğini sunmak zorunda olacak. Kullanıcıların güvenliğini gözeten bu güncelleme ile ele geçirilen hesaplar kolaylıkla geri alınabiliyor.

Asıl Hedef Chrome Kullanıcıları

Asıl Hedef Chrome Kullanıcıları

Siber korsanlar eklenti üreticilerinin hesaplarını ele geçirebiliyor ve buradan kötü amaçlı yazılımları milyonlarca kullanıcıya güncelleme olarak gönderebiliyor. Güvenlik endişesi taşıyan kullanıcılar için Mozilla’nın son derece hassas davrandığı söylenebilir. Şirket geçtiğimiz yıllarda Facebook ile yapmış olduğu iş birliğini bu sebeple sona erdirmişti. Facebook’un kullanıcıların verilerini izinsiz bir şekilde toplaması Mozilla’yı bu kararı almaya itmişti.

Uzmanlar bu tarz saldırıların ağırlıklı olarak Chrome için geliştirilen uzantıları hedef aldığına dikkat çekiyor. Bunun sebebi Chrome’un tarayıcı pazarında yüzde 70’e yakın bir paya sahip olması. Yapılacak bir saldırı doğal olarak çok daha geniş bir kitleyi etkisi altına alıyor. Firefox’un pazar payı yüzde 10 seviyelerinde. Mozilla’nın kendi kullanıcılarını korumaya yönelik bu hamlesi övgüye değer.

Şirket daha önce böyle ciddi bir ihlal ile karşılaşmadığını ancak önceden önlem almak istediğini belirtiyor. Mozilla yeni kurallar ile ilgili geliştiricilerden destek sayfasındaki talimatları izlemelerin istiyor. Uzantıları için iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini sunmayanlar için Mozilla önümüzdeki günlerde yaptırım uygulayacaktır. Bu yaptırım ise uzantıların mağazadan kaldırılması olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum