Yatırım yapmaya başla!

Mozilla, Firefox’un Android Uygulamasına Arayüz ve Gizlilik Özellikleri Ekledi

Mozilla internet tarayıcısı Firefox’un Android sürümü için arayüz ve gizlilik odaklı bir güncelleme yayınladı.
Mozilla, Firefox’un Android Uygulamasına Arayüz ve Gizlilik Özellikleri Ekledi

İnternet tarayıcıları kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak adına yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcıların başında Google Chrome geliyor. Popüler tarayıcı tüm kullanıcıların yüzde 70’inden fazlası tarafından ilk tercih sebebi olmakta.

Diğer yandan Firefox, Edge ve Opera gibi tarayıcılar da alternatif uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Mozilla’nın Firefox uygulaması ilk çıktığı dönemde son derece popülerdi. Ancak Chrome’un geliştirilmesi ile beraber şirket eski günlerini arar oldu.

Mozilla eski günlerine geri dönmek adına Firefox’a çok amaçlı özellikler kazandırmayı sürdürüyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Firefox için dahili VPN özelliğini kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Son olarak Android kullanıcılarını ilgilendiren bir güncelleme yayınladı. Bu güncellemede karanlık mod başta olmak üzere gizlilik temelli yenilikler dikkat çekiyor.

Firefox Android Sürümü Güncellendi

Firefox Android Sürümü Güncellendi

Akıllı telefonların yaygınlaşması sonrası uygulamaların mobil sürümleri daha fazla kullanılır oldu. Bu kapsamda Firefox’un Android sürümü için gelen güncelleme geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Gelen güncelleme Firefox Daylight adıyla yayınlandı. Mozilla ekibinin Firefox Quantum sürümündeki bazı özellikleri buraya getirdiği görülüyor. Gizlilik odaklı gelen özelliklerin başında gelişmiş izleme koruması yer alıyor.

ETP adına sahip olan bu özellik kullanıcıların sayfa verilerinin toplanarak reklam gösterimi yapılmasını engelliyor. Firefox bu sayede kullanıcıların başka firmaların hedefi almasını engellemeyi amaçlıyor. Bu özelliği kullanıcılar tarafından özelleştirmek mümkün. Varsayılan ayarlarda standart koruma sağlayan ETP, isteğe bağlı olarak üst seviye koruma sunabiliyor.

Ancak üst seviye koruma kullanıcıların bazı internet sitelerine erişimini kısıtlıyor. Gizlilik odaklı bir diğer yenilik ise gizli sekme kullanan kişileri ilgilendiriyor. Yeni sürümde kullanıcılar gizli sekme ile adeta karda yürüyüp izini belli etmiyor. Kullanıcılar giriş yaptıkları siteler tarafından bile izlenemiyor.

Arayüze Yönelik Değişiklikler Yapıldı

Arayüze Yönelik Değişiklikler Yapıldı

Bunun yanı sıra arayüz tarafında da değişiklikler yapıldı. Son dönemde yeni nesil platformların büyük bölümünde kullanılmaya başlayan karanlık mod, Firefox’un Android sürümünde de kendisine yer buldu. Ayrıca yer işareti koleksiyonu, resim içinde resim gibi özellikler diğer tasarımsal yenilikler olarak karşımıza çıkıyor.

Kullanıcılar tarayıcıdaki adres çubuğuna ekranın alt bölümünden erişebilecek. Bu Galaxy Note gibi büyük ekranlı telefonlar için önemli kullanım kolaylığı sağlıyor.

Firefox’a son olarak gelen yeniliklerden birisi ise eklenti desteği oldu. Şu an için 10 eklentiyi destekleyen tarayıcının ilerleyen günlerde çok daha fazla sayıda uzantıyı desteklemesi bekleniyor. Mozilla, Firefox’un yeni Android güncellemesini pek çok ülkede kullanıma sundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum