Warning: session_start(): open(/var/lib/php/session/sess_4rcpncpndeh58pubuk3etblq53, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in /home/paratic/public_html/wp-content/themes/paratic/header.php on line 13
Mozilla Yeni Özellik ve İyileştirmelerin Olduğu Firefox 73 Sürümünü Yayınladı | Paratic
Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Yeni Özellik ve İyileştirmelerin Olduğu Firefox 73 Sürümünü Yayınladı

Mozilla bir süredir beklenen Firefox 73 sürümünü tüm kullanıcıları için yayınladı.

Web tarayıcıları kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına sürekli yeni özellikler ile donatılmaya devam ediyor. Chrome, Firefox, Edge ve Opera insanların başlıca kullandığı internet tarayıcıları arasında yer alıyor. Bu tarayıcılar arasında pazar payı olarak Chrome’un açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Google’ın bu alandaki başlıca alternatifi ise Mozilla’nın uzun yıllardır geliştirdiği Firefox tarayıcısı olmakta. Şirket geçtiğimiz günlerde çalışanlarını işten çıkarması ile gündeme gelmişti.

Mozilla tarayıcısını yeni özellikler ile güncellemeye devam ediyor. Şirket son olarak Firefox’un en son sürümünü kullanıcıların beğenisine sundu. Firefox 73 sürümü ile yayınlanan yeni güncellemede pek çok yeni özellik ve iyileştirmeye yer veriliyor.

Mozilla’nın tarayıcısının son sürümlerini FTP sunucusuna yüklemeyi tercih ediyor. Bu nedenle kullanılmakta olan tarayıcı Chrome gibi otomatik olarak güncellenmiyor. Kullanıcıların Mozilla’nın resmi sitesi üzerinden kendilerinin en son sürümü indirmesi gerekiyor.

Firefox 73 Yayınlandı

Firefox 73 Yayınlandı

Mozilla’nın yayınladığı yeni sürümde en çok dikkat çeken özelliklerin başında varsayılan yakınlaştırma ayarı geliyor. Kullanıcıların uzun zamandır talep ettiği bu özellik sayesinde açılan tüm sekmelerde aynı zoom ayarı tanımlı hale geliyor. Daha önce kullanıcılar her bir sayfa için ayrı olacak şekilde bu yakınlaştırma işlemini gerçekleştirmek durumunda kalıyordu. Mozilla’nın daha önce Firefox için sanal gerçeklik aracı üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti.

Bu sayede web siteleri ile VR cihazları entegrasyon sağlanacak ve kullanıcılara bildirim gönderilecek. Dolayısıyla kullanıcılar isterlerse tarayıcının VR cihazlarına erişimine izin verebilecek ya da engelleyebilecek. Mozilla internet tarayıcısı Chrome’un epey gerisinde olamsına rağmen sürekli güncellemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft uzun zamandır beklenen Chromium tabanlı Edge tarayıcısını kullanıcıların beğenisine sundu. Bu gelişme sonrası Chromium altyapısına sahip olmayan tek tarayıcı olarak Firefox kalıyor.

Tarayıcının yeni sürümünde yenilikler ile beraber pek çok iyileştirmenın yapıldığı ve önceden tespit edilen hataların düzeltildiği belirtiliyor. Mozilla tarayıcısının yeni sürümünü Windows, Linux ve macOS olmak üzere tüm platformlar için resmi sitesinden yayınladı. Firefox 73 sürümünü bu adresten indirebilirsiniz.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum