Yatırım yapmaya başla!

Mozilla Android için Fenix Adıyla Yeni Bir Tarayıcı Geliştiriyor

Dünyaca ünlü tarayıcı geliştiricisi Mozilla, Android platformu için Fenix adında yeni bir tarayıcı üzerinde çalışıyor.
Mozilla Android için Fenix Adıyla Yeni Bir Tarayıcı Geliştiriyor

Sektörün önde gelen tarayıcı geliştiricilerinden Mozilla, masaüstünde olduğu kadar mobil platformlarda da sıkı bir rekabet içerisinde. Chrome ve Opera gibi tarayıcılar ile rekabet eden Firefox, Android için son günlerde yeni bir özellik geliştirmemesiyle eleştiriliyordu. Ancak Mozilla’ya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre bu ilgisizliğin bir sebebi var. Şirketi Android kullanıcıları için yeni bir tarayıcı geliştiriyor.

Mozilla, Fenix adıyla bir tarayıcı geliştiriyor ve Android’de Firefox’un yerini almaya hazırlanıyor. Gelen haberlere göre Firefox’a gelen güncellemelerin sayısı önümüzdeki günlerde daha da azalacak. Şirket Fenix ile Firefox’u değiştirmenin planlarını yapıyor. Önümüzdeki aylarda Firefox’a sadece güvenlik güncellemeleri eklenecek ve yeni bir özellik geliştirilmeyecek.

Mozilla Fenix ile Geliyor

Mozilla Fenix ile Geliyor

Mozilla’nın belirlediği takvime göre Firefox’un 67 ve 68 Android sürümleri Mayıs ve Temmuz tarihlerinde kullanıcılara sunulacak. Ancak bu tarihten sonra tarayıcıya sadece güvenlik güncelleştirmeleri yayınlanacak. Mozilla açıklamasında Firefox için belirlediği takvimin işleyeceği ancak araştırma geliştirme çalışmalarında Fenix’e ağırlık vereceğini belirtiyor. Şirketin Fenix ile Android’e tamamen yenilenmiş şekilde gelmek istediği anlaşılıyor.

Mozilla’nın Fenix’in mimarisini yeniden tasarladığı belirtiliyor. Fenix tarayıcısında Gecko yerine GeckoView adlı yeni bir mimarinin yer alması bekleniyor. Bundan dolayı yeni Android tarayıcısının gelmesi biraz vakit alacaktır. Fenix tarayıcısının ne zaman Play Store’da yerini alacağına dair Mozilla’dan herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Ancak şirkete yakın kaynaklar Fenix’in 2020 yılı içerisinde resmi olarak yayınlanacağını belirtiyor. Android kullanıcılarının büyük bölümü Chrome üzerinden internete bağlanıyor. Opera üzerinde bulunan dahili tarayıcı ile öne çıkıyor. Mozilla’nın Fenix ile nasıl bir performans göstereceği ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum