Paylaşım

Mouse’un Mucidi Açıkladı: Onu Yıllardır Yanlış Kullanıyorsunuz!


 

Bilgisayar kullanımında en temel cihazlardan birisi olan mouse’u meğer yanlış kullanıyormuşuz. İşte ayrıntılar…

Bilgisayar kullanırken bir elimiz hep mouse’da olmaktadır. İşletim sistemi içerisinde yaptığımız çoğu işlemde mouse bize büyük kolaylık sağlamaktadır. Hatta son derece yaygın olan bilgisayar dünyasında mouse’ların günlük hayatımızın bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak gelen bir açıklama bu küçük ama işlevi büyük olan cihazın hemen herkes tarafından yanlış kullanıldığına işaret ediyor. Peki sürekli kullandığımız mouse’ta ne gibi bir kullanım hatasında bulunabiliriz? Mouse’un hayatımıza girmesinin önünü açan mucid Jack McCauley’den konuyla ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

Mouse’un Ortasında Bulunan Silindiri Yanlış Kullanmışız

McCauley’in iddiasına göre farelerin iki tuşunun ortasında bulunan silindir şeklinde olan tuşu yanlış kullanıyoruz. Hepimiz silindirleri genellikle karşılaştığımız uzun bir sayfayı aşağı ya da yukarı yönde sürüklemek için kullanırız. Ancak McCauley’in belirttiğine göre bu silindirler sayfa kaydırmaktan ziyade programlar arasında geçişin sağlanması için mouse’a yerleştirilmiş.

Her ne kadar Jack McCauley’in bu açıklaması dikkat çekici olsa da biz bilgisayar kullanıcılarını pek alakadar etmeyeceğe benziyor. Sonuçta yıllardır süregelen bir kullanım alışkanlığının kolaylıkla değişmesini bekleyemeyiz.

Bill Gates’ten de Benzer Bir İtiraf Gelmişti

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Bill Gates, yine McCauley’in yaptığı açıklamaya benzer bir itirafta bulunmuştu. Windows işletim sisteminde büyük yere sahip olan Ctrl+Alt+Del tuşunu bilmeyeniniz yoktur. Açılan pencere ile pek çok işlemi kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Ancak Bill Gates yaptığı açıklamada, Ctrl+Alt+Del üçlü kombinasyonunu çok sevmediğini ifade etmişti. Gates yaptığı itirafta, eğer bu kısayol tekrar yapılabilecek olsaydı 3 tuş yerine tek bir tuş ile bu işlevin sağlanabileceğini belirtmişti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın