Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Motorine Yeni Zam Yolda: Pazartesi Gecesi Geçerli Olacak

Döviz, petrol ve vergi artışlarının etkisi ile beraber akaryakıt fiyatları artmaya devam ediyor. Motorin için yeni bir zam geleceği açıklandı.
Motorine Yeni Zam Yolda: Pazartesi Gecesi Geçerli Olacak
HABER GİRİŞ

Son dönemde döviz kurlarındaki artış ile beraber akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar gelmeye devam ediyor. Diğer yandan petrol ve ve vergi artışları da benzin ve motorin fiyatlarında doğrudan etkili oluyor.

Geçtiğimiz gün motorinin litre fiyatına 1 lira 42 kuruş zam yapılmıştı Bu zammın ardından bir fiyat artışı daha yapılacağı öğrenildi. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre motorinin litre fiyatına 1 lira 7 kuruş daha zam yapılacak.

Fiyat artışı 31 Temmuz Pazartesi gecesinden itibaren geçerli olacak. Benzin fiyatında ise herhangi bir fiyat artışı beklentisi bulunmuyor. Pazartesi gecesi yapılacak zamla birlikte motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 36,42 TL’ye, Ankara’da 36,90 TL’ye, İzmir’de 37,08 TL’ye yükselmiş olacak.

Halihazırda benzinin litre fiyatı ise İstanbul’da 36,09 TL, Ankara’da 36,57 TL, İzmir’de 36,68 TL seviyesinde bulunuyor. Söz konusu fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor. 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerden bu yana akaryakıt fiyatlarında büyük bir artış söz konusu.

Seçimden bu yana geçen sürede motorinin litre fiyatındaki artış oranı, son zam ile beraber yüzde 96’ya ulaşmış olacak. Bu sürede 19 TL yakınlarında bulunan dolar kuru, 26,95 TL seviyelerine kadar çıktı. Döviz kurlarındaki artışa ek olarak KDV ve ÖTV düzenlemeleri de akaryakıt fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın