Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Motorine Yeni Zam Yolda: Litre Fiyatı 40 TL’yi Aşıyor

Döviz ve petrol fiyatlarındaki artış akaryakıt piyasası üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ediyor. Ayrıntılar şöyle...
Motorine Yeni Zam Yolda: Litre Fiyatı 40 TL’yi Aşıyor
Yorum

Seçimlerin tamamlanmasının ardından artan dolar kuru ve petrolün küresel piyasalardaki gelişmelerle desteklenmesi, akaryakıt fiyatlarında büyük bir yükselişi beraberinde getirdi. Sektör kaynaklarından edinilen son bilgiye göre, motorinin litre fiyatında yeni bir artış daha yapılacak.

Edinilen bilgilere göre bu geceden geçerli olmak üzere motorinin litre fiyatında 2,03 TL artış yapılacak. Yapılacak son zam ile beraber motorinin litre fiyatı 40 TL’yi aşmış olacak. Bu motorinde yeni bir eşiğin aşılması anlamına geliyor.

Benzin fiyatında ise bir artış beklentisi bulunmuyor. Haziran ayında 70 dolar yakınlarında seyreden ham petrol fiyatı, OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisi kararları ile desteklendi. Bu süreçte ham petrolün litre fiyatı 87 dolara ulaştı. Brent petrolde ise 90 doların üstü seviye görüldü.

Mayıs ayındaki seçimler sonrası dolar kuru da yükseliş kaydetti. 14 Mayıs’ta yapılan seçim öncesinde benzinin litre fiyatı 19 TL yakınlarındaydı.

Ardı ardına gelen zamlar sonrası akaryakıt fiyatlarında yüzde 100’ aşan artış yaşandı. Petrol ve dolardaki yükselişi, ÖTV oranlarında artış içeren düzenleme takip etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu