Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Motorinde Fiyat Artışları Sürüyor: Bu Gece Yeni Zam Geliyor

Döviz ve petrol fiyatlarındaki artıştan etkilenen motorin için bu geceden geçerli olmak üzere yine zam yapılacak. Ayrıntılar geliyor…
Motorinde Fiyat Artışları Sürüyor: Bu Gece Yeni Zam Geliyor
HABER GİRİŞ

Seçim sürecinin tamamlanmasının ardından dövizdeki yükseliş ve ek vergi artışlarının yanı sıra, son dönemde petrol piyasasındaki yukarı yönlü hareket, akaryakıt fiyatlarında ardı ardına zamları beraberinde getiriyor.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre motorinin litre fiyatına bu geceden geçerli olmak üzere 1.80 TL zam yapılacak. Benzinin litre fiyatında ise bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Yeni fiyat artışı ile beraber motorinin litre fiyatı İstanbul’da 38,31 TL’ye, Ankara’da 38,79 TL’ye, İzmir’de 38,97 TL’ye yükselecek.

Benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 36,13 TL, Ankara’da 36,63 TL, İzmir’de 36,74 TL seviyesinde bulunuyor. Son zam ile beraber seçim sonrası motorinin fiyatında yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı meydana gelmiş oldu. 14 Mayıs’taki seçimlerin yapıldığı sırada İstanbul’da benzini litresi 19,81 TL, motorinin litre fiyatı 18,58 TL seviyesindeydi.

Geçen zaman diliminde dolar kurunun 27 TL’ye dayanması ve akaryakıttan alınan ÖTV payının artırılması, fiyatlarda belirleyici oldu. Diğer yandan küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler, petrol piyasasını etkiledi.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesinti kararları, ham petrolü 4 ayın en yüksek seviyelerine taşıdı. Ham petrol haftalık bazda yüzde 6’dan fazla kazanca sahip ve an itibarıyla 84 dolardan alıcı buluyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın