Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Motilal Oswal: Küresel GSYİH İkinci Çeyrekte %7,2 Küçüldü

Motilal Oswal,Covid nedeniyle küresel reel GSYİH’nin mali yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,2 daraldığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Motilal Oswal: Küresel GSYİH İkinci Çeyrekte %7,2 Küçüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistanlı finansal hizmetler firması Motilal Oswal, son raporunda küresel reel GSYİH’nin mevcut cari yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,2 daraldığını söyledi.

Küresel gerçek özel nihai tüketim harcamalarının geçen çeyrekte yüzde 11 oranında rekor düşüş gösterdiği belirtilirken küresel reel brüt sermaye oluşumunun yalnızca yüzde 6 düştüğü belirtildi.

Raporda, küresel reel hükümet nihai tüketim harcamalarının 2020 mali yılının ikinci çeyreğinde durağan kaldığı belirtildi. Hindistan’ın gerçek PFCE’si yüzde 26,7 daraldı ve gerçek GFCE, 2Ç CY20’de yüzde 16,4’lük bir büyüme gördü.

Hindistan’ın reel özel nihai tüketim harcamaları (PFCE) yüzde 26,7 daraldı ve reel nihai hükümet tüketim harcamaları yüzde 16,4 düştü.

Küresel reel brüt sermaye oluşumu açısından Hindistan’ın 2020 mali yılının ikinci çeyreğinde yüzde 47,5’lik bir düşüşe tanıklık ettiği söylendi. Motilal Oswal, küresel GSYİH ve temel bileşenleri hakkında üç ayda bir güncelleme sağlamak amacıyla 39 ülke hakkında veri topladı. Gelişmiş ekonomilerde reel GSYİH yüzde 11 düşerken Çin hariç yükselen ve gelişen ekonomilerde GSYİH yüzde 14 küçüldü.

İlginç bir şekilde, Çin’in söz konusu dönemde büyüme kaydeden 39 ülke örneklemindeki tek ülke olduğu belirtildi.
Çin 2Ç20 Büyüme
Kaynak: SCMP

Bu noktada Çin için gelen iyimser yorumlar akla geldi. Son olarak UNCTAD, ülke GSYİH’sinin önümüzdeki yıl yüzde 8,1 oranında artması beklendiğinden Çin’in büyük olasılıkla küresel ekonomide parlak bir nokta olacağını belirtmişti.

Raporda Tayvan yalnızca yüzde 0,2 ile en yavaş düşüşü kaydederken, Hindistan geçen çeyrekte yıllık yüzde 24 ile en kötü düşüşü bildirdi. Özel nihai tüketim harcamalarındaki (PFCE) rekor düşüş, küresel olarak COVID-19 nedeniyle ekonomik kilitlenmeler ve sosyal mesafe uygulamaları arasında sürpriz olmadı. Nitekim bu 39 ülkenin tamamında geriledi.

Oranlar Çin’de eksi yüzde 2,9’dan Singapur’da eksi yüzde 28’e kadar değişkenlik gösterdi. Özel yatırımlar ortalama yüzde 15 düşerken kamu sektörü yatırımlarının ikinci çeyrekte yüzde 5 azalması, toplam sabit yatırımların özel sektör ve kamu tarafından daha da bölünmesini yansıttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu