Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moskova Yönetimi Facebook’a Erişimi Yasakladı

Sayısız sosyal medya ve teknoloji şirketinin yaptırımına maruz kalan Rusya, ülkesinde Facebook’a erişim sağlanmasını engelledi.
Moskova Yönetimi Facebook’a Erişimi Yasakladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Şirketler ve hükümetler birer birer Rusya’ya yaptırım uygularken, karşı taraftan da önemli kararlar alınıyor. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, Rus medya kuruluşlarına yönelik ayrımcılık yapıldığı gerekçesiyle, sosyal medya platformu Facebook’a erişimi kapattı.

Açıklamada Facebook’un RİA Novosti, Russia Today, Sputnik gibi Rus medya kuruluşlarına sansür uyguladığı vurgulanırken, “Rusya topraklarında Facebook’a erişimin engellenmesine karar verilmiştir.” bilgisi aktarıldı.

Facebook da daha önce Rusya devlet medyasının reklam yayınlamasını ve para kazanmasını yasaklamıştı. Bu arada sesli kitaplara erişim sağlayan Storytel servisinin, Rusya’daki çalışmalarını askıya aldığı öğrenildi. Fransa Profesyonel Futbol Ligi (LFP) de Birinci Futbol Ligi’nin Rusya’daki yayın sözleşmesini askıya alma kararı verdi.

Birçok Teknoloji Şirketi Rusya’ya Karşı Yaptırım Uyguladı

Ukrayna’ya saldırısından dolayı sayısız yaptırıma maruz kalan Rusya, teknoloji şirketlerinin de hedefinde yer alıyor. 9 günlük süreci kısaca hatırlayacak olursak, Apple Rusya’daki satışlarını durdurdu.

Sosyal medya sitesi Twitter, Rusya ve Ukrayna’da reklam içeriklerini; Netflix, gelecekteki tüm projeleri ve satın almaları geçici olarak durdurdu. Netflix ayrıca Rusya’nın yayın düzenlemelerini kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Youtube, Sputnik ve RT’nin kanallarını Avrupa’da erişime kapatıp, Rus kanallarının gelir elde etmesini askıya almıştı. Benzer şekilde Google da Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Spotify, Rusya’daki ofisini kapatarak tepki gösterdi. Son olarak Microsoft, bu ülkedeki tüm ürün ve hizmet satışlarını durdurma kararı aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu