Yatırım yapmaya başla!

Morgan Stanley, Veri Çağının En İyi ve Kötü Hisse Senetlerini Sıraladı

Morgan Stanley, yapay zeka ve internete dayalı veri çağının en iyi ve en kötü hisse senetlerini listeledi.
Morgan Stanley, Veri Çağının En İyi ve Kötü Hisse Senetlerini Sıraladı

New York merkezli yatırım bankası Morgan Stanley yayımladığı bir notta; dünyanın yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi daha fazla veriye dayanan teknolojilere doğru ilerledikçe, tedarik zincirlerinin oluşmasıyla ortaya çıkan aksaklığı diğerlerinden daha fazla artıracak bazı şirketler olduğunu söyledi.

Morgan Stanley’nin veri çağı olarak adlandırdığı şeye geçiş, bugüne kadar akıllı telefonlardan ve kişisel bilgisayarlardan elde edilen gelire bağlı olan şirketlere zarar verebilir.

Yatırım bankası, bu geçiş sürecinde bölgesel akranlarıyla karşılaştırıldığında en iyi dayanabilecek iki hisse senedi seçti. Bunları; En büyük Apple üretim ortağı olan Tayvan’daki Foxconn ve Japonya’nın Murata Manufacturing olarak sıraladı.

Her ikisi de ‘ağırlığını artır’ önerisine sahip ve bankanın emsallerinden daha iyi performans gösteriyor. Üçüncü şirket ise eşit ağırlıkta derecelendirilmiş Broadcom olarak açıklandı.

Morgan Stanley bu haftaki bir raporda, “Teknolojide neredeyse 20 yıllık yatırımın ardından tüketici düzeyine etkileşime daha fazla odaklanan mevcut teknoloji liderliğini sarsacak olan, işletme düzeyinde inovasyona geri dönüş bekliyoruz,” ifadelerine yer verdi.

Tedarik Zinciri Bozulmalarına Dikkat Çekti

Tedarik Zinciri Bozulmalarına Dikkat ÇektiBanka, daha fazla veri güdümlü teknolojilere geçişte tedarik zincirinde bir bozulma olabileceğini söyleyerek, “Tedarik zinciri için hem PC hem de akıllı telefon satışlarına yüksek bağımlılık ve tarifeler karşısında üretimi çeşitlendirme ihtiyacı göz önüne alındığında, bozulma daha ciddi olabilir,” dedi.

Şirketlerin tedarik zincirlerini çeşitlendirmelerine neden olan ABD-Çin tarife savaşına değinen Morgan Stanley, kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların dünyanın ilk on bileşen tedarikçisinin gelirinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğunu belirtti. Çinli şirketler için bu gelirlere olan bağımlılık, yüzde 55 gibi bir oranla daha yüksektir.

Raporda, “En zorlu tedarikçiler akıllı telefona ve/veya PC pazarına fazla maruz kalıyor, yeni pazarlara yeterince yatırım yapmıyor ve fiyatlandırma gücüne sahip değiller,” ifadelerine yer verildi.

Japonya’nın Nissha ve Çin’in Visionox Technology şirketleri için de bölgesel benzerleriyle karşılaştırıldığında iyi işlemeyebilecek hisse senetlerine sahip olduklarını belirtti. Her ikisi de düşük ağırlıklı olarak derecelendirilmiş ve bankanın emsalleriyle karşılaştırma yaptığı bir endeksinde düşük performans gösteriyorlar.

Bankanın Favori Üç Hisse Senedi

Bankanın Favori Üç Hisse SenediFoxconn Industrial Internet hisseleri, bankanın favorileri arasında ilk sırada yer alıyor. Tayvan’ın devi, Apple’ın en büyük üretim ortağı konumunda.

Ağ oluşturma cihazlarına ve bulut bilişim ekipmanlarına katı maruz kalma ve üretimde üstün uzmanlık gibi etiketleri de bulunuyor. Banka, Foxconn’un özellikle Çin’de olmak üzere endüstriyel internet platformları inşa etmesini sağlayacağını söyledi. Şirket, ABD-Çin ticaret savaşı nedeniyle zor günler geçiriyor.

Murata Manufacturing ise ikinci sırada yer alıyor. Japon üreticinin önemli miktarda kâr artışı görmesinin muhtemel olduğunu belirten Morgan Stanley, sadece akıllı telefon uygulamalarında değil, elektronik bileşenlerinde de rekabetçi olduğunu söyledi. Aynı zamanda nesnelerin interneti gibi alanlardaki ekipman için de bunun geçerli olduğunu ifade etti.

Broadcom ise üçüncü sırada bulunuyor. Amerikalı yonga üreticisi ve önde gelen Apple tedarikçisi uygun fiyat ve marjlarla sonuçlanan lider fikri mülkiyet haklarına sahiptir. Morgan Stanley, zaman içinde daha fazla ürün çeşitlendirmesine gideceğini ve araştırma ile geliştirme için yeniden yatırım yapabileceğini belirtti.

Morgan Stanley’in favorileri arasında yer alan ve bölgelere göre diğer üst düzey şirketler ise şu şekilde:

 • Çin: FII, Hikvision, Luxshare
 • Hong Kong: ASM Pacific, Lenovo
 • Tayvan: TSMC, Delta, Landmark Opto, Mediatek, Advantech
 • Japonya: Canon, Sony
 • Güney Kore: LG Electronics, Samsung
 • ABD: Intel, Nvidia

Potansiyel Olarak Sorunlu Olan İki Hisse Senedi

Potansiyel Olarak Sorunlu Olan İki Hisse SenediMorgan Stanley’in potansiyel olarak sorunlu olduğunu belirtiği ilk hisse senedi Nissha. Japon üreticinin kazancı, akıllı telefon dokunmatik sensörlerine önemli ölçüde maruz kalıyor. Ancak veri çağına girebilecek az ürüne sahip.

Banka, teknolojinin doğrudan gelecek yıldan başlayarak OLED ekranlar inşa edilmesine ayarlandığı için bu tür sensörlerin satışlarının yakında düşebileceğini söyledi.

Bir diğer sorunlu hisse senedi ise Visionox Technology olarak açıklandı. OLED panellerinde uzmanlaşmış olan Çinli şirket, artan rekabet ve üretim kapasitesi için yüksek sermaye harcamasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Morgan Stanley, bölgelere göre en alt sıralarda yer alan hisse senetlerini de şu şekilde sıraladı:

 • Çin: Everwin, Shenzhen Sunway
 • Hong Kong: BYD Electronics, Q Technology
 • Tayvan: Compal Electronics, Acer, Egis, Kinsus, Flexium
 • Japonya: Casio, Nichicon
 • Güney Kore: LG Display, Seoul Semiconductor
 • ABD: Lumentum, ON Semi, Impinji

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum